به گفته کارشناسان حوزه املاک و مستغلات محلی، افزایش قیمت‌های ملک در لارناکا در دوره‌ی اخیر به دلیل افزایش توجه سرمایه‌گذاران اسرائیلی به این منطقه رخ داده است. این افزایش توجه منجر به افزایش قیمت‌های اجاره مسکن در برخی مناطق انتخابی شده و چالش‌هایی برای جوامع محلی به وجود آورده است. واسوس زاکوس، مدیر املاک و مستغلات شرکت FOX در لارناکا، بیان کرده است که علاقه اسرائیلی‌ها به این منطقه از گذشته تاکنون حفظ شده و آن‌ها به دنبال خرید ملک در این ناحیه هستند. او توضیح داده است که موقعیت نزدیک به فرودگاه، چشم‌اندازهای رشد و حضور جوامع یهودی، لارناکا را به یک بازار اصلی در زمینه املاک و مستغلات تبدیل کرده است. زاکوس همچنین بیان کرده است که در گذشته، لارناکا به دلیل قیمت‌های مناسب‌تر، جذابیت بیشتری داشته است، اما اکنون قیمت‌ها نزدیک به متوسط بازار ملک نیکوزیا قرار گرفته و برای زوج‌های محلی چالش‌هایی ایجاد کرده است. این متغیرها باعث مطرح شدن سوالاتی درباره ارزش ملک در لارناکا شده است. اما ارزش املاک در لارناکا چقدر است؟

قیمت آپارتمان‌های دو خوابه جدید با مساحت 80 تا 85 متر مربع در حال حاضر از 200000 یورو آغاز می‌شود و با گسترش منطقه، به ویژه در مناطقی همچون مکنزی، به بیش از 300000 یورو افزایش می‌یابد. لارناکا که قبلاً با قیمت‌های مناسب‌تری مواجه بود، اکنون به سطح نیکوزیا رسیده و چالش‌هایی را برای زوج‌های محلی به وجود آورده است. امیدواریم که اقدامات اعلام شده توسط دولت در زمینه مسکن و اجاره به بازار محلی کمک کند.

تمیس آناستاسیو از افریقایوس پرپرتیز اظهار کرده است که افزایش تقاضا به طور چشمگیری قیمت اجاره را افزایش داده و نگرانی‌ها را در مورد افزایش بیشتر آن افزایش داده است. وی افزود: تقاضای اسرائیلی‌ها برای اجاره کوتاه‌مدت پس از جنگ و افزایش مداوم قیمت‌ها افزایش یافته است.

مارینوس کینیرو، رئیس اتحادیه کارگزاران املاک قبرس، هشدار داد که لارناکا ممکن است از نظر قیمت از نیکوزیا پیشی بگیرد. رکود فعلی در فروش، همراه با افزایش چشمگیر قیمت ملک، تهدیدی برای پیشی گرفتن لارناکا از نرخ‌های نیکوزیا است. پس از جنگ، تقاضا برای اجاره از سوی اسرائیلی‌ها افزایش یافت. آناستاسیو افزود: آنها به دنبال مسکن برای سه تا شش ماه هستند که منجر به افزایش مداوم قیمت‌ها می‌شود.

علاقه شرکت های مختلف جهت انتقال دفتر مرکزی خود به قبرس شمالی

در ادامه بررسی ارزش املاک در لارناکا، آشکار است که این جنگ باعث شده تا برخی از شرکت‌های اسرائیلی به جستجوی گزینه انتقال مقر خود به قبرس، به ویژه در لارناکا، بپردازند. واسوس زاکوس تأکید کرده است که در حال حاضر، زیرساخت‌های کافی برای دفاتر بزرگ در لارناکا موجود نیست، اما این شرکت‌ها در مراحل ابتدایی اقدامات اکتشافی را به منظور ادامه فعالیت های خود آغاز کرده اند. ترجیح آنها به لارناکا به دلیل نزدیکی به فرودگاه و روابط مؤثری که با این شهر دارند باز می‌گردد. با این حال، اشکالاتی چون کمبود زیرساخت‌های لازم برای شرکت‌های بزرگ و نیز کمبود آپارتمان‌های کافی برای اقامت کارکنان نیز مطرح است.

مسئله کمبود دفاتر بزرگ در لارناکا، مدت‌هاست که توسط اتاق بازرگانی و صنعت لارناکا (LCCI) مطرح شده است. شرکت‌هایی که می‌خواهند در لارناکا فعالیت کنند در حال حاضر دفتر مناسبی ندارند. برای ارائه یک پیشنهاد جامع، لازم است مکان‌های اقامتی و مدارس خصوصی برای خانواده‌هایی که به لارناکا نقل مکان می‌کنند در دسترس باشد.

همچنین، منافع اسرائیل به سرمایه‌گذاری‌های بزرگتر از حوزه املاک و مستغلات گسترش یافته و به سمت سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه در زمینه مهمان‌نوازی و تجارت گسترش یافته است. آندرئو بیان کرده است: «سرمایه‌گذاری‌های اصلی، همچون توسعه مجدد بندر و مارینا، از منابع مالی اسرائیل حاصل می‌شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *