cyprus-news-oct-1

در سال‌های اخیر، حدود 10 هزار اسرائیلی، به قبرس مهاجرت و این کشور را خانه‌ی خود کرده‌اند. با فرار اسرائیلی‌ها بعد از حمله‌ی غافلگیرانه‌ی حماس و پاسخ خونین اسرائیل، جمعیت اسرائیلی‌ها در قبرس از هفته‌ی گذشته، 25 درصد افزایش یافته است.

تنها قوت قلبی که جامعه‌ی قبرس می‌توانست برای مردمان اسرائیل داشته باشد، این بود که به آن‌ها بگوید و بدانند که حداقل در قبرس در امان هستند، مطمئنا بی‌تأثیر نخواهد بود.

“همه وحشت زده و شوکه شده‌اند. تقریبا تمام افراد جامعه‌ی ما حداقل یک نفر را می‌شناسند که در قتل عام اسرائیلی‌ها، کشته شده است.”

خاخام ارشد گفت تا پنجشنبه، بیش از 2 هزار و 500 اسرائیلی به دنبال پناهگاهی برای خود در قبرس بوده‌اند و در این کشور، جامعه‌ی یهودیِ محلی به آن‌ها کمک کرده است.

تعداد پناهجویان، به حدود 10 هزار اسرائیلی که در سال‌های اخیر مهاجرت به قبرس را انتخاب کرده بودند، اضافه شده است.

راسکین می‌گوید که قبل از خشونت‌های هفته‌ی پیش، عوامل فشار بر روی اسرائیلی‌ها، افزایش تنش در داخل کشور اسرائیل و بالا بودن هزینه‌های بالای بوده است. اکثرا خانواده‌های جوان تمایل به مهاجرت به جزیره‌ی قبرس دارند. اکنون حدود 3 هزار خانواده‌ی اسرائیلی، قبرس را خانه‌ی خود می‌دانند.

cyprus-news-oct-2اصلاحات قضایی جنجال برانگیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ماه‌ها دلیل تظاهرات گسترده‌ای بوده است، که با حضور ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور در خیابان‌ها به اوج خود رسیده بود.

در یک خبر شوکه کننده در ماه جولای، هزاران نفر از نیروهای اسرائیلی، از انجام وظایف خود سر باز زدند؛ چیزی که نتانیاهو آن را « نافرمانی » اعلام کرد.

جدا از وحشتی که در هفته‌ی پیش در غزه و اسرائیل رخ داد، سرمایه گذاری در قبرس به عنوان یکی از امن و جذاب‌ترین مکان‌ها شناخته می‌شده است. در سال‌های اخیر، انرژی، امنیت، استارت آپ‌های فناوری و شرکت‌های فین تک در این کشور ایجاد شده‌اند.

اسرائیلی‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌هایی را نیز خریداری کرده‌اند و سرمایه‌گذاری با مبالغ بالا در بخش خرید ملک در قبرس انجام داده‌اند.

دمتریوس زوپوس، شریک در 33East  ( www. 33east.vc )، صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر تحت حمایت صندوق سرمایه گذاری اروپا درباره‌ی قبرس گفت:

” قبرس یک نقطه‌ی ورودی جذاب به اروپا و در نزدیکیِ به اسرائیل است. قبرس در ارتباط با فناوری، موارد زیادی برای یادگیری از اسرائیل دارد.”

جورج مایس، رئیس اتاق بازرگانی پافوس چهارشنبه گفت: « اسرائیلی‌ها سرمایه گذاری‌های زیادی در منطقه پافوس انجام داده‌اند. این سرمایه گذاری‌ها در واحدهای گردشگری و هتلی و همچنین آپارتمان‌ها و املاک مسکونی بزرگ‌تر انجام شده است. »

او در ادامه گفت: مبالغی که از سوی اسرائیلی‌ها به اقتصاد پافوس وارد می‌شود، هم به صورت سرمایه گذاری و هم در خرید ملک انجام می‌شود. خرید ملک در قبرس توسط اسرائیلی‌ها یا برای استفاده به عنوان خانه‌هایی برای گذراندن تعطیلات و یا به عنوان املاک خریداری شده به منظور اجاره دادن، صورت می‌گیرد.

دلایل اسرائیلی‌ها برای آمدن به این کشور هر چه که باشد، این حس را در میان اسرائیلی‌های قبرس به وجود می‌آورد که تصمیم درستی گرفته‌اند. به خصوص در هفته‌ی قبل که این تصمیمات درست و به موقع بوده‌اند.

یک مرد اسرائیلی که نام خود را گادی گذاشته بود، 4 ماه قبل با همسر و سه فرزندش به قبرس مهاجرت کرده بود.

او در مصاحبه‌ی خود گفت: « اینجا همه چیز آرام است. ما استرسی را که برای بازگشت به خانه داشتیم، اینجا نداریم. » گادی که اصالتا اهل اشدود است، ادامه داد که وضعیت اسرائیل در سال گذشته به حدی بد بود که هیچکس احساس آرامش نمی‌کرد.

cyprus-news-oct-3

او افزود: ما همیشه استرس داشتیم، از طریق تماس‌ها در واتس اپ، از یکدیگر سراغ می‌گرفتیم که مطمئن شویم، حال همه خوب است.

« جامعه در اسرائیل تغییر کرده است. این تنها استرس نیست، خشونت است. در برخی مواقع ما حتی از خانه خارج نمی‌شدیم. جو کشور هرگز آرام نبود. »

گادی گفت که او به همراه بسیاری از دوستانش تصمیم به ترک کشور گرفتند که به مکان دیگری بروند تا سبک زندگی بهتری را به ویژه برای کودکانشان وجود داشته باشد.

برخی به پرتغال رفتند، برخی دیگر به قبرس. گادی می‌گوید: ما فقط می‌خواستیم آنجا را ترک کنیم … بعد از دیدن آنچه در اسرائیل اتفاق افتاد، از تصمیم خود بسیار خوشحالم.

او ابتدا هفت ماه قبل با در نظر گرفتن یک فرصت سرمایه گذاری به جزیره‌ی قبرس آمد، اما به محض ورود گفت، اولین فکرش بعد از ورود به اینجا، این بود که قبرس مکانی برای زندگی است.

این یک تصمیم فوری بود و در عرض چند هفته، او خانه‌ای برای خود، همسر و سه فرزندش خریداری کرد. گادی در ادامه می‌گوید که زندگی در قبرس در مقایسه با اسرائیل بسیار مقرون به صرفه است. ” به میزان کافی به خانه نزدیک است اما به اندازه کافی هم دور است؛ که از این بابت احساس امنیت کنیم. ”

اگرچه او می‌گوید هرگز انتظار نداشت که خشونت در اسرائیل به این حد برسد، اما از اینکه با خانواده‌اش از آن کشور بیرون آمده، چیزی جز آرامش احساس نمی‌کند.

این مسئله، سال‌هاست که وجود دارد. حتی مطبوعات اسرائیلی هم مقالاتی منتشر می‌کنند که قبرس را « اسرائیل دوم » و جایی با « ویلا، خدمت‌کار و بدون موشک » توصیف می‌کنند.

الیاس کریستو، وکیل مستقر در لارناکا، گفت که از سال 2013 با بسیاری از اتباع اسرائیلی که قصد مهاجرت به قبرس را داشتند، کار کرده است؛ اما این تعداد در 3 سال گذشته ” به شدت افزایش یافته است “.

« پافوس به این دلیل محبوب است که به ساحل و شهری عجیب نزدیک است. لیماسول با سرمایه‌گذاری‌های بیشتر و کازینوی جذاب‌تر، مقصد جاافتاده‌تری است. » لارناکا در حال توسعه، نزدیک به فرودگاه، آیاناپا و پروتاراس است. همچنین یک کنیسه‌ی خوب دارد، که کارهای بزرگی انجام می‌دهد و به افراد زیادی کمک می‌کند.

او گفت که از زمان شروع خشونت، بسیاری از هموطنانش به دنبال آپارتمانی برای مهاجرت همراه با او بوده‌اند.

در بحبوحه‌ی تحولات اسرائیل، تدابیر امنیتی پیرامون منافع اسرائیل در این جزیره افزایش یافته است. با این حال راسکین می‌گوید که این میزان کافی نیست.

ما از امنیت ارائه شده توسط مقامات محلی در چند روز گذشته بسیار سپاسگزاریم. با این حال، معتقدیم که تدابیر امنیتی در اطراف موسسات یهودیان، به ویژه مهدکودک‌ها و مدارس باید بیشتر و با ثبات‌تر باشد.

بزرگترین جامعه‌ی یهودیِ جزیره در لیماسول مستقر هستند، اما تعداد آن‌ها در لارناکا و پافوس هم رو به افزایش است.

یکی دیگر از شهروندان اسرائیلی که نمی‌خواست نام خود را به اشتراک بگذارد، گفت که جامعه‌ی رو به رشد در جزیره، سازگاری با این کشور را آسان‌تر کرده است.

راسکین توضیح می‌دهد که با وجود دو مدرسه‌ی یهودی در قبرس که از این جامعه پذیرایی می‌کند، بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که فرزندان خود را به مدارس محلی بفرستند، اما بسیاری دیگر نیز ترجیح می‌دهند که به سنت‌های خود نزدیک بمانند.

این مدارس که در لارناکا و لیماسول وجود دارند، دارای امکانات مهدکودک و هر مهد کودک با ظرفیت حدود 40 دانش آموز در شهرِ مربوطه است.

از آنجایی که اوضاع متعادل است، تاکنون قبرس به پناهگاه امن و سریع برای افرادی تبدیل شده که از فرودگاه‌های بن گوریون و تل آویو در تلاش برای یافتن مکانی امن هستند.

در همین حال، دولت قبرس در حال آماده شدن برای هجوم احتمالی پناهندگان بیشتری است. کنستانتینوس یوآنو، وزیر کشور، اوایل این هفته به صورت دیپلماتیک گفت که انتظار حضور پناهنگان در نتیجه‌ی این بحران در « منطقه » را داشتیم.

اگر واقعیت فعلی ادامه یابد، سازمان ملل پیش بینی می‌کند که تعداد زیادی از مردم، آواره خواهند شد.

گادی گفت: “سال اول زندگی در اینجا سخت است، اما در پایان، خوب خواهد بود. خوشحالم که در امنیت هستیم.

اما اولویت اول راسکین یافتن جایی امن برای هجوم اسرائیلی‌ها به منظور پناهندگی است.

هم اکنون که تلفنم را قطع کردم، 150 نفر دیگر به اینجا خواهند آمد، که هیچ برنامه‌ای برای اقامت، مکانی برای تغذیه و حتی اطلاعی از مدت زمان ماندن خود ندارند. هیچ چیز.”

او گفت که یک شبکه‌ی غیر رسمی از اسرائیلی‌ها در همه‌ی شهرهای قبرس، برای ارائه‌ی کمک‌های اولیه و اسکان فعالیت می‌کردند.

ما به عنوان یک جامعه، موظفیم آغوش خود را برای یکدیگر باز کنیم. همه‌ی هموطنان را در آغوش بگیریم و با خیال راحت از ایشان پذیرایی کنیم. »

منبع خبر: https://cyprus-mail.com/2023/10/15/amid-horror-cyprus-appears-safer-than-ever/

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری :

زهرا مهمانپرستAuthor posts

من زهرا مهمانپرست دارای مدرک لیسانس حسابداری هستم. از کودکی علاقه به نوشتن داشتم. طی سال‌هایی که مشغول به کار در زمینه‌ی مالی بودم، به کار ترجمه و خلاصه نویسی متون هم می‌پرداختم.زمانی که متوجه شدم پتانسیلم توی زمینه‌ی نویسندگی بیشتر از مسئله‌ی مالی هست، با یادگیری اصول و قواعد تولید محتوا یونیک، سئو، مقاله نویسی، کار با انواع قالب‌های سایت و … مسیر شغلیم رو تغییر دادم و الان نسبت به قبل خیلی خوشحال‌تر و موفق‌تر هستم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *