همه ما بارها نام قبرس را شنیده ایم. اما شاید افراد کمی بین ما باشند که نام قبرس شمالی را نیز شنیده باشند. قبرس یکی از جزایر واقع در شرق دریای مدیترانه بوده که بین قاره آسیا و اروپا واقع شده است.این جزیره در واقع به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود. بخش شمالی آن که به قبرس ترکی نیز معروف است، بنا به شرایط ویژه‌ و هزینه‌ی پایینی که برای زندگی و مهاجرت دارد، نظر بسیاری از افراد از سرتا سر جهان و به ویژه خاورمیانه را برای مهاجرت به خود جذب کرده است. در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کلی با قبرس شمالی آشنا کنیم پس اگر قصد مهاجرت و یا مسافرت به این خاک را دارید، در ادامه همراه ما باشید.

معرفی کامل قبرس شمالی

قبرس شمالی، کشوری در حال رشد و توسعه است که مکان مناسبی برای گردشگران، مهاجران، سرمایه گذاران و محصلان بین المللی شناخته می‌شود.

برای همه‌ی گروه‌های مهاجر، شناخت زوایای مختلف کشور قبرس شمالی اهمیت زیادی دارد. با ما همراه باشید تا به طور مفصل با این سرزمین جزیره‌ای و زیبا آشنا شوید.

قبرس شمالی کجاست؟

جزیره‌ی زیبای قبرس در شرق دریای مدیترانه قرار دارد. بخش شمالی این جزیره ترک نشین‌ و طبق قوانین و تحت قیومیت کشور ترکیه هستند. این بخش از قبرس، پس از جنگ داخلی کشور قبرس، از بخش جنوبی جدا شد.

history

تاریخ کشور قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی، از لحاظ قدمت حکومت بسیار جوان است و مدت زیادی نیست که ترکیه آن را از خود مستقل می‌داند. می‌توانیم حمله‌ی ترکیه به خاک کشور قبرس در سال ۱۹۷۴ و استقرار نیروهای ارتشی در آن که به علت اختلافاتش با یونان اتفاق افتاد را، شروعی برای بنیان‌گذاری دولت فعلی آن بدانیم. تایم لاین زیر، تغییرات حکومتی این کشور از ۱۹۷۴ را نشان می‌دهد.

 
ژانویه 1974 اکتبر 1974 اکتبر 1975 نوامبر 1983
ورود ترکیه به قبرس تشکیل دولت خود مختار ترک تحت سلطه درآمدن ایالات فدرال اعلام استقلال از جمهوزی قبرس
map

مساحت قبرس شمالی چقدر است؟

قبرس شمالی مساحت خاکی‌ای برابر با 3355 کیلومتر مربع دارد. همچنین میزان مساحت آبی متعلق به این کشور برابر با 2.7 درصد می‌باشد.

weather

آب و هوای قبرس شمالی

قبرس شمالی از خوش آب و هوا ترین کشورهاست؛ چه از نظر دما و چه از نظر شاخص آلودگی. این کشور را در حالت کلی می‌توان یک کشور چهارفصل دانست که در اکثر روزهای سال آفتابی دلپذیر دارد امّا سرمای پاییزی و بهاری هم می‌توانید در آنجا تجربه کنید. این جزیره‌ خوش آب و هوا، به علت کارخانه‌های تولیدی و صنایع محدودتر از باقی کشورهای منطقه و کم بودن رفت ‌و آمدها با ماشین شخصی در آن، آب و هوای پاک و مطلوبی هم دارد. اگر قصد سفر به قبرس شمالی را دارید جدول زیر می‌تواند به شما کمک کند تا آب‌ و هوای مناسب را برای سفر انتخاب کنید.
 
برهه‌ی زمانی وضعیت آب و هوا
دسامبر تا ژانویه سرد و زمستانی
فوریه تا مارس هوای بهاری و بارانی
آپریل تا می هوای بهاری
ژوئن تا  اگوئست تابستانی و گرمای شدید
سپتامبر تا نوامبر پاییزی

شهرهای قبرس شمالی

بعد از انتخاب کشور مقصد، باید انتخاب کنید که می‌خواهید در کدام شهر زندگی کنید. چرا که در هر کشوری فرهنگ، امکانات، بافت شهری و اجتماعی، دانشگاه‌ها و.. شهر به شهر متفاوت است و باید همه شرایط آن‌ها را بررسی کرد. در ادامه به معرفی برخی شهرهای قبرس شمالی که محبوب‌تر و برای زندگی مناسبتر است، می‌پردازیم.

شهر نیکوزیا:

نیکوزیا بعد از جدا شدن قبرس شمالی و جنوبی، به دو قسمت تقسیم شد و اکنون قسمت شمالی آن پایتخت قبرس شمالی است. نیکوزیا ساحلی نیست و به همین علت مناسب گردشگری نمی‌باشد اما برای زندگی دائم، شهر شهر آرام و زیبایی است که معماری تاریخی و مدرن در آن همواره جای بحث دارد.

شهر نیکوزیا
شهر لفکه

شهر لفکه:

یکی از شهرهای مهم قبرس شمالی است که بیشتر به خاطر سواحل، کوه‌ها و البته استعدا آن برای کشاورزی معروف است. در این شهر سه سد بزرگ چهارفصل قرار دارد که آب شهری قبرس شمالی را تامین می‌کند و با توجه به منابع آبی که دارد عجیب نیست که کشت میوه‌هایی که به آب زیاد نیاز دارند، در آن رایج باشد.

شهر فاماگوستا:

شهر بعدی که به آن میپردازیم، فاماگوستا است که اگر دنبال یک شهر پرجاذبه برای گردشگری هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم سری به آن بزنید. زندگی دائم در روستاها و مرکز این شهر نیز می‌تواند بسیار جذاب و به یاد ماندنی باشد.

شهر فاماگوستا
شهر گیرنه

شهر گیرنه:

گیرنه (کارینیا) یکی از مهمترین شهرهای قبرس شمالی استکه به آب‌های آزاد راه دارد و وجود سواحل زیبا، بناهای تاریخی چشم نواز، هتل‌های پرامکانات و.. این شهر را به یکی از مقاصد مهم گردشگری تبدیل کرده است. از طرفی 3 دانشگاه مهم در این شهر بنا شده اند و این مسئله گیرنه را پر از دانشجو کرده است. پس اگر قصدتان از سفر به این شهر گردشگری و یا مهاجرت تحصیلی است، انتخاب خوبی داشته اید اما اگر به دنبال آرامش و سکوت هستید، کارینیا برایتان بیش از اندازه شلوغ و پر جنب و جوش خواهد بود.

جاذبه های گردشگری قبرس شمالی

قبرس شمالی کشوری غنی از تمدن، تاریخ، طبیعت بکر و جاذبه‌های متنوعی است. جاذبه‌های گردشگری کشور قبرس شمالی، به اندازه‌ای زیاد است که اگر فقط برای دیدن این جاذبه‌ها به قبرس شمالی سفر کنید، یک ماه کامل زمانتان را باید آن‌ها بگذارید.

این جاذبه‌ها در اکثر شهرهای قبرس شمالی پراکنده هستند و زیبایی این کشور را صد چندان کرده‌اند. جهان‌گردان بسیاری، پس از سفر و مشاهده‌ی جزیره‌ی زیبای قبرس شمالی، مشتاق زندگی و مهاجرت به این کشور می‌شوند.

beach

در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی می‌پردازیم.

بندر گرینه

شهر کیرینا یا همان گرینه شهر‌ی بندری در سواحل قبرس شمالی است. در اطراف بندر گرینه رستوران‌ها و کافه‌هی بسیار جذابی وجود دارد. دیدن این بندر برای عموم گردشگران پیشنهاد می‌شود.

غذاهای محلی‌ای که در این بندر وجود دارد و سرو می‌شود بسیار متنوع و خواستنی است.

قلعه‌ی گرینه

قلعه‌ی گرینه که درست در کنار بندر گرینه قرار دارد، یک معماری با ترکیبی پیچیده ساخته شده که دیدن آن بسیار توصیه می‌شود. جاذبه‌های مهمی مانند کلیسای سنت جورج، آپارتمان‌های پادشاهی و کلیسای کوچکی نیز در پشت دیوارهای قلعه وجود دارند، که دیدار آن‌ها خالی از لطف نیست.

همچنین در موزه‌ی کشتی‌های شکسته، قدیمی‌ترین کشتی کشف شده در کف دریا که مربوط به 300 سال قبل از میلاد است، قابل مشاهده می‌باشد.

ساحل لاکپشت‌ها

با شنیدن ساحل لاکپشت‌ها، حتما تصور می‌کنید که تعداد زیادی لاکپشت، همواره در این ساحل وجود دارند. در حقیقت تنها در فصل تابستان، لاکپشت‌های سبز رنگ، برای تخم‌گذاری به این ساحل طولانی و ماسه‌ای می‌آیند.

در مابقی ماه‌های سال، مردم بومی و اکثریت افرادی که اقامت قبرس شمالی را دارند، برای تفریح و استراحت به ساحل لاکپشت‌ها می‌روند. بنابراین، توریست‌ها، در اکثر ماه‌های سال، بیشتر از لاکپشت، از حضور مردم محلی و جشنواره‌ها و مراسم‌های آن‌ها بهره می‌برند.

دیوارهای تاریخی فاماگوستا

دیوار تاریخی فاماگوستا، ابتدا برای محافظت از شهر در برابر حمله‌ی دشمنان، به صورت نازک و بلند ساخته شده بود. بعدها، ونیزی‌ها با ساختن بخش‌های دیگری روی این دیوار، به سوی عثمانی‌ها، آتش پرتاب می‌کردند.

برج و باروهای مارتیننگو، در قرن 16 یکی از مهم‌ترین موارد معماری نظامی در کشور قبرس شمالی است.

ساحل گلپسیدس

یکی از سواحل بسیار محبوب در بین توریست‌ها، ساحل ماسه‌ایِ گلپسیدس است. دلیل محبوبیت آن، تمیزی ساحل و رستوران‌ها و کافه‌های لوکس می‌باشد.

گردشگرانی که عاشق تفریحات ساحلی هستند و به قبرس شمالی سفر می‌کنند، معمولا بی درنگ، خودشان را به این ساحل شگفت انگیز می‌رسانند.

sant-hilarion

قلعه‌ی کانتارا

در دوره‌ی بیزانس، در حدود سال 965 این قلعه برای محافظت در برابر حمله‌ی عرب‌ها ساخته شد. این قلعه در ارتفاع 610 متری ساخته شده و دسترسی به آن بسیار آسان است.

چنانچه در یک روز آفتابی برای دیدن این قلعه به محل آن مراجعه کنید، شاهد منظره‌های زیبایی از فاماگوستا، خلیج سالامیس، شبه جزیره‌ی کارپاس، و دیگر بخش‌هایی از قبرس شمالی خواهید بود.

قلعه‌ی سنت هیلاریون

این قلعه که در شهر گرینه ساخته شده یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود که در ارتفاع 670 متری ساخته شده. در ابتدا، سنت هیلاریون بر روی این قلعه زندگی می‌کرده است، به همین دلیل نام این قلعه را سنت هیلاریون گذاشتند.

قلعه‌ی سنت هیلاریون، دارای سه طبقه است. در طبقه‌ی سوم، پله‌هایی پیچ در پیچ و باریک دیده می‌شود. در انتهای این پله‌ها برج پرینس جان و دیگر خانه‌های سلطنتی قرار دارند.

نکته‌ی جالب این است که از ‌همه‌ی قسمت‌های این قلعه، مناظره‌های جذاب و زیبای گرینه و روستاهای اطراف آن، مشاهده می‌شوند.

شبه جزیره‌ ی کارپاس و کلیسای آندریس

شبه جزیره‌ی کارپاس که در بخش شمال شرقی قبرش شمالی واقع شده، دارای آرامشی بی‌نظیر، کیلومترها ساحل شنی خیره کننده و بکر است.

یکی از جاذبه‌های جزیره‌ی کارپاس،کلیسای آدریس است. این کلیسا با معماری تاریخی و جذاب خود، جزو مهم‌ترین جاذبه‌های قبرس شمالی به حساب می‌آید.

حیات وحش شبه جزیره‌ی کارپاس، از دیگر جاذبه‌های معروف قبرس شمالی است. احتمالا به گوشتان عبارت، الاغ قبرسی خورده است. بله؛ الاغ‌های وحشی شبه جزیره‌ی کارپاس بسیار معروف هستند.

کلیسای بلاپایس

در  کیلومتریِ شهر زیبای گرینه، در روستایی کوچک و آرام، کلیسای بلاپایس که در قرن 13 ساخته شده وجود دارد.کلیسای بلاپایس که نمایان‌گر معماری جذاب گوتیک است، طی قرن‌ها بزرگ‌تر شده است. اکثر آثاری که در این کلیسا به جا مانده، مربوط به دوره‌‌ی پادشاه هوگ سوم است.

قلعه‌ی بوفاونتو

قلعه‌ی بوفاونتو، در 16 کیلومتری شهر گرینه و در ارتفاع 954 متر قرار دارد. به دلیل ارتفاع زیادی که دارد به عنوان بلندترین قله‌ی قبرس شمالی شناخته شده است.

چشم انداز فوق العاده و معماری خیره‌کننده‌ی این قلعه باعث شده که گرچه در اثر گذشت زمان، بسیاری از بخش‌ها و آثار قلعه از بین رفته، اما همچنان بسیاری از توریست‌ها از این قلعه‌ی بی‌نظیر دیدن می‌کنند.

همچنین عاشقان کوهنوری بهتر است بدانند که برای رسیدن به این مکان بی‌نظیر، حدود 45 دقیقه کوهنوردی لازم است.

sant-barnabas

کلیسای سنت بارناباس

این کلیسا که در شهر فاماگوستا قرار دارد، یکی از زیارتگاه‌های یونانیانی است که در قبرس شمالی اقامت دارند. قدمت کلیسای سنت بارناباس به سال 1756 برمی‌گردد و قبر سنت بارناباس در این کلیسا قرار دارد. گنبدهای سفید و جذاب این کلیسا، بسیار جذاب و معروف هستند.

شهر باستانی سالامیس

این شهر که در قرن 21 قبل از میلاد ساخته شده، در طی سال‌های بسیار، همواره در حال پیشرفت و توسعه بوده است.

شهر باستانی سالامیس که در ساحل شرقی قبرس شمالی قرار گرفته، یکی از سایت‌های باستان شناسان و از مهم‌ترین جاذبه‌های کشور قبرس شمالی است.

گرچه شهر سالامیس در قرن 7، بر اثر حمله‌ی اعراب، مدها و زلزله از بین رفت، اما جاذبه‌های تاریخی، بناهاو آثار رومی و جذاب این شهر به اندازه‌ای است که دوستداران تاریخ دیدار این شهر را هرگز از دست نخواهند داد.

کلیسای جامع سنت نیکولاس – مسجد لالا مصطفی پاشا

یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری و دیدنی شهر فاماگوستای قبرس شمالی، کلیسای جامع سنت نیکولاس است.  این کلیسا در قدیم، محل تاج گذاری غیابیِ پادشاهان و بعدها، بعد از حمله‌ی عثمانیان، تبدیل به مسجد شد. نام این مسجد برگرفته از ژنرال عثمانی که این مکان را فتح کرده، گذاشته شده است.

کلیسای جامع سنت سوفیا – مسجد سلیمیه

این کلیسا، یکی از بهترین نمونه‌های معماری گوتئیک است که در نیکوزیای قبرس شمالی قرار دارد.

ساخت کلیسای جامع از سال 1209 آغاز و سال‌های زیادی زمان برد تا تکمیل شود. با تمام این وجود، در طی این سال‌ها، محل تاجگذاری بسیاری از پادشاهان بوده است.

کلیسای جامع سنت سوفیا، پس از حمله‌ی عثمانی‌ها، به مسجد سلیمیه که نمادی از دین اسلام است، تبدیل شد.

شهر باستانی سولی

شهر سولی که در قرن 6 قبل از میلاد تاسیس شد، جزو 10 شهر اولیه‌ای بود که جزیره‌ی قبرس را تشکیل دادند. ویرانه‌هایی از زمان رومی‌ها را می‌توانید زمان قدم زدن در این شهر باستانی، مشاهده کنید.

زبان مردم قبرس شمالی

همانطور که گفته شد، به جز ترکیه، سایر کشورها آن را بخشی از ترکیه می‌دانند. پس واضح است که این دو کشور از بسیاری زوایای فرهنگی، از جمله زبان رسمی، به هم شباهت داشته باشند.

زبان مردم قبرس شمالی

پس زبان رسمی و غالب این کشور ترکی است. اما خبر خوب این است که اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی هم مسلط هستند و گذران امور زندگی بدون دانستن زبان ترکی در آن خیلی سخت نیست.

دین مردم قبرس شمالی

آزادی عقیده جزئی از قانون اساسی این کشور است و می‌توانید افرادی را از دین‌ها و مذاهب مختلف در آنجا پیدا کرد‌. با این حال دین رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی، اسلام است و مسلمانان زیادی در آنجا زندگی می‌کنند با وجود اینکه هیج اجباری در پذیرش اسلام برای شهروندان این کشور وجود ندارد، امّا قوانین قبرس شمالی در سمت و سویی است که بتواند به تعهداتی که در برابر مسلمانان دارد عمل کند؛ به طور مثال ۵ مرتبه در روز از مساجد اذان پخش می‌شود و مردم می‌توانند برای ادای نماز به آن‌ها بروند؛ در ماه رمضان ساعت کاری ادارات و شرکت‌ها دو ساعت کمتر است و در زمان افطار در مساجد و رستوران‌ها و کافه‌ها مراسم افطاری برگزار می‌شود.
در نظر داشته باشید بعد از اسلام، جمعیت مسیحیان ارتودوکس در قبرس شمالی در رتبه دوم قرار دارند. اما حسن ختام این بخش آن است که هر شهروند قبرسی با هر دینی این جمله را پذیرفته است که؛ “دین من، در قلب من جای دارد.

mosque

ساختار حکومتی قبرس شمالی

قبرس شمالی و قبرس جنوبی بر اثر اختلاف یونان و ترکیه تقسیم شده و بعد از آن ترک‌نشین‌های قبرس شمالی اعلام استقلال از بخش جنوبی این جزیره کردند. قبرس شمالی در حال حاضر ۳۰ هزار نیروی ارتشی مستقر ترکیه‌ای در خود دارد و بخش قانون‌گذاری دولت آن نیز، مجلسی است که با رای مردم تشکیل میشود.

governmental-structure

سیاست‌ داخلی قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از آرام‌ترین کشورها از نظر نظام داخلی است که نرخ جرم و جنایت در آن بسیار پایین است؛ به علت ساختار اقتصادی قانونمند هم احتمال ارتکاب به جرم‌های اقتصادی در آن نزدیک به صفر است.
قانون گذاری در این کشور توسط مجلس شورای قبرس شمالی صورت می‌گیرد و هر ۵ سال یک بار مردم به ۵۰ نماینده رای می‌دهند تا به این مجلس ورود کرده و در آن قوانینی را بررسی، تصویب و یا اصلاح کنند.

ساختار حکومتی قبرس شمالی

سیاست خارجی قبرس شمالی

قبرس شمالی، حدود ۵۰ سال است که اعلام استقلال از قبرس جنوبی کرده است اما نکته اینجاست که به جز ترکیه هیچ کشور دیگری آن را از نظر سیاسی، به رسمیت نمیشناسد. با این حال در همه‌ی این سال‌ها همواره جوامع جهانی و حتی سازمان ملل در تلاش بودند تا توافقی بین قبرس جنوبی و قبرس شمالی ایجاد کنند اما تا کنون موفق نشده‌اند.
نکته‌ی حائز اهمیت آن است که پیش‌بینی می‌شود در صورت وقوع این توافق، قیمت ملک در قبرس شمالی چند برابر می‌شود و در کل در آن صورت، هر سرمایه‌گذاری‌ای در قبرس شمالی، سوددهی سریعتر و بیشتری خواهد داد.

foreign-policy

قوانین قبرس شمالی

همانطور که گفته شد مجلس شورای قبرس شمالی که به انتخاب مردم تشکیل شده است، مسئولیت قانون‌گذاری در این کشور را دارند. عمومیت قوانین این کشور در سمت و سویی است که آن را به پیشرفت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برساند و استقلال آن را تضمین کند.
در حالت کلی، مردم این کشور روی قوانین و آداب و رسوم خود حساسیت ویژه‌ای دارند و افرادی قانونمند شناخته می‌شوند؛ همین اولویت بخشیدن به قوانین قبرس شمالی است که نرخ جرم و جنایت را همواره در این کشور پایین نگه داشته است.

law

آینده‌ی قبرس شمالی

خیلی از افرادی که هدفشان از مطالعه‌ی این مقاله سرمایه گذاری در قبرس شمالی است، سوال بزرگی در سر دارند؛ آیا قبرس شمالی کشور آینده داری است و سرمایه گذاری در آنجا در بلندمدت ما را به سور میرساند یا خیر؟

آینده‌ی قبرس شمالی

باید در نظر داشته باشید از آنجایی که قبرس شمالی کشوری در حال توسعه است و سیاست‌های جذابی برای جلب سرمایه گذاران مختلف دارد؛ می‌توان حدس زد که تا چند سال آینده، پیشرفت چشمگیری در ابعاد مختلف داشته باشد و قطعا ارزش ملک و… در آن چندین برابر می‌شود. از طرفی برخی همچنان امیدوار هستند که توافق بین بخش شمالی و جنوبی قبرس صورت گیرد و به عنوان یک کشور واحد شناسایی شوند؛ در این صورت هم مطمئن باشید این یکپارچگی باعث رشد ناگهانی این کشور خواهد شد.

مزایا و معایب قبرس شمالی

در کنار کشورهای دیگر همسایه مانند ترکیه و کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا، قبرس شمالی نیز یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت محسوب می شود. هر کشوری در جهان مزایا و معایبی دارد که برای زندگی به آن برخواهید خورد. پیش از این در یک مقاله‌ی کامل به بررسی مزایا و معایب خرید ملک در قبرس شمالی اشاره کردیم که می‌توانید به آن مراجعه کنید. در ادامه به برخی از مهمترین مزایا و معایب قبرس شمالی اشاره خواهیم کرد.

مزایای قبرس شمالی

 • آرامش و امنیت حرف اول را میزند.
 • آزادی بیان و عقیده وجود دارد.
 • شهروندان قانون‌مندی دارد.
 • هزینه‌های زندگی در آن پایین و معقول است.
 • قبرس شمالی کشوری خوش آب و هواست.
 • زبان انگلیسی در آن رایج است و در صورت عدم تسلط به ترکی به چالش نمیخورید.
مزایا و معایب قبرس شمالی
 • برای خرید و فروش در آن جا، می‌توانید از انواع واحدهای پولی استفاده کنید.
 • از نظر جغرافیایی نزدیک به ایران است و رفت و آمد به آن راحت تر از کشورهای قاره آمریکا، استرالیا و آفریقا است.
 • موقعیت جغرافیایی مناسب این جزیره، مسافرت به کشورهای اروپایی را هموارتر کرده است.
 • این کشور شلوغ و بی نظمی محسوب نمی شود و زندگی در آنجا برای ایرانیان بسیار راحت است.
 • تحصیل و بهداشت در این جزیره از کیفیت بالایی برخوردار است.
 • آلودگی در این جزیره بسیار پایین است و علاوه بر داشتن چشم انداز و تفریحات بسیار، هوای پاک و محیطی تمیز نیز دارد.

معایب قبرس شمالی

 • درآمد در آنجا پایین است. (البته به نسبت هزینه‌ها، برای یک زندگی مرفه کافیست)
 • پیدا کردن شغل برای دانشجویان کمی دشوار است.
 • پاسپورت آن در مقایسه با قبرس جنوبی اعتبار کمتری دارد.
 • راه‌های بین شهری و درون‌شهری به اندازه سایر بخش‌های آن، پیشرفت نداشته!
 • حمل و نقل عمومی، یک چالش همیشگی در آن است.
 • خیلی از تفریحات ساحلی آن، پس از اتمام فصول توریستی پایان می‌یابند.

وضعیت تحصیل در قبرس شمالی

یکی از مراودات اصلی قبرس شمالی با سایر کشورها، از بُعد تحصیلی است. این کشور دانشگاه‌های خوبی دارد و هر ساله بسیاری از دانشجویان به قصد تحصیل در مقاطع مختلف به این کشور سفر می‌کنند. از آنجایی که رتبه‌ی جهانی و اعتبار دانشگاه‌ها از مهمترین معیارهای انتخاب دانشگاه مقصد می‌باشد. در جدول زیر به بررسی برخی دانشگاه‌های قبرس شمالی خواهیم پرداخت.

 
دانشگاه رنک علمی
قبرس 1300
مدیترانه شرقی 1850
نیکوزیا 1873
بین المللی قبرس 2974
خاور نزدیک قبرس 3300

وضعیت کار در قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از کشورهایی است که نرخ بیکاری در آن نزدیک به صفر است. به همین علت پیدا کردن شغل مناسب در آن، کار پیچیده‌ای نیست. از طرفی با سیاست‌های جذب سرمایه‌ای که در آن کشور وجود دارد، قبرس شمالی تبدیل به یک کشور امن برای کارآفرینان شده است.
در ادامه به برخی مشاغل و حرفه‌هایی که در قبرس شمالی به آن نیاز است و جای پیشرفت دارد، اشاره شده است.

 
مشاغل مورد نیاز مهندسی سایر
مهندسی آی تی حسابدار
مهندسی صنایع پرستار و پزشک
توسعه دهنده نرم افزار داروساز

شرایط دریافت اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی

بسیاری از ما به دلایل مختلفی به صورت موقت یا همیشگی، تصمیم خود را برای مهاجرت از ایران به یک کشور دیگر را گرفته ایم. در بالا برای کسانی که قبرس شمالی را برای مهاجرت انتخاب کرده اند و برای اطمینان بیشتر خاطر آن ها، معایب و مزایای مهاجرت به این جزیره را بررسی کردیم. اما پیش از اقدام به مهاجرت باید بدانیم چه روش‌هایی برای رفتن به این کشور وجود دارد و با توجه به شرایط هر کدام، چه روشی بهترین گزینه برای ما محسوب می شود.

مهاجرت از طریق ثبت شرکت:

ثبت شرکت در قبرس شمالی، در مقایسه با سایر کشورها سرمایه‌ی کمتری نیاز دارد و شرایط ساده‌تری دارد به همین دلیل خیلی از سرمایه‌گذاران این روش را انتخاب می‌کنند تا ضمن محیا شدن شرایط مهاجرت، یک سرمایه گذاری مطمئن با حاشیه سود فوق العاده داشته باشند.

اگر قصد ثبت شرکت در قبرس شمالی را دارید، کافیست تیمی متشکل از مدیر عامل و مدیر اجرایی یا مسئول دفتر برای کار خود تشکیل داده و نسبت به ثبت شرکت در این جزیره اقدام کنید.

مدیر عاملی که تعیین می کنید در هر زمان اجازه خروج از قبرس شمالی را دارد، اما مسئول دفتر تنها در صورت تعیین جایگزین می تواند از آنجا خارج شود. پروسه ثبت شرکت در قبرس شمالی یک الی دو ماه طول می کشد و با پرداخت هزینه مشخصی انجام می شود. بنابراین اگر صاحب کسب و کار مناسبی هستید، می توانید از این طریق اقدام به مهاجرت کنید.

مهاجرت از طریق خرید ملک:

خرید ملک در قبرس شمالی نظر بسیاری را به خود جلب کرده است. این ایده که شما می‌توانید با کمترین قیمت، صاحب ملکی در یک کشور خارجی شوید، اقامت آن را کسب کنید و مطمئن باشید که این ملک در مدت کوتاهی افزایش قیمت خواهد داشت، بسیار حذاب است و هر کسی را وسوسه خواهد کرد.

با خرید ملک در یک کشور دیگر می توانید با توجه به قوانین آن کشور، اقامت آنجا را دریافت کنید. بنابراین اگر شما سرمایه قابل توجهی دارید و می توانید ملک یا زمینی در این جزیره بخرید، یکی از بهترین گزینه ها برای شما، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در قبرس شمالی است. چرا که قیمت ها در این جزیره معقول بوده و امکان پیشرفت در آن نیز بسیار بالاست. همچنین در حال حاضر به دلیل مهاجر پذیری این کشور و روند رو به افزایش مشتریان، در اکثر مواقع خرید به صورت اقساطی نیز انجام می‌شود.

مهاجرت برای ادامه تحصیل:

در اکثر مواقع پس از اقدام به ادامه تحصیل در برخی از کشورها و مشغول به کار شدن در یکی از حوزه های کاری پس از پایان تحصیل، می توانیم اقدام به اخذ اقامت در آن کشور کنیم. قبرس شمالی نیز یکی از بهترین گزینه ها برای این منظور است. اگر شما قصد ادامه تحصیل و در عین حال مهاجرت دارید و به دنبال کشوری ارزان و نزدیک ایران می گردید که رفت و آمد شما راحت تر باشد، قبرس شمالی برای شما بهترین گزینه است. چرا که شرایط علمی دانشگاه‌های این جزیره برای ایرانیان بسیار مناسب است. این جزیره 18 دانشگاه خصوصی و 7 دانشگاه دولتی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی روش‌ها و شرایط مهاجرت، می‌توانید به صفحه‌ی اقامت قبرس شمالی مراجعه کنید.

قیمت ملک در قبرس شمالی

همانطور که اشاره شد خرید ملک در قبرس شمالی ، از بهترین روش‌های سرمایه گذاری است و می‌توانید خانه خود در قبرس شمالی را اجاره داده و ماهیانه اجاره بهای چشم‌گیری را دریافت کنید. از طرفی ممکن است قصد اجاره منزل داشته باشید تا بتوانید پس از دریافت اقامت در آن زندگی کنید. جدول زیر حدود قیمت منزل در شهرهای مختلف را نشان می‌دهد که هر دو گروه می‌توانند از آن استفاده کنند.

 
شهر اجاره ماهیانه آپارتمان تک خوابه
نیکوزیا 700 یورو
گیرنه 400 یورو
فاماگوستا 350 یورو
لارناکا 670 یورو

هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی

با تخمین هزینه‌های زندگی در یک کشور، نصف مسیر یک مهاجرت امن را طی کرده‌اید. چرا که با این برآورد می توانید از پیش از مهاجرت به فکر تامین هزینه‌های ماهیانه‌ی خود باشید و تمکن مالی مورد نیاز را تهیه کنید. جدول زیر اساسی‌ترین هزینه‌های روزمره را شامل می‌شود و کمکتان می‌کند تا یک برآورد منطقی داشته باشید.

 
هزینه قیمت بر حسب لیر ترکیه
بسته اینترنتی و مکالمه 200
یک کیلو برنج سفید 30
متوسط هزینه‌ی آب و برق و گاز در یک ماه 450
یک وعده غذایی در رستوران 80
هر لیتر بنزین 20

تفاوت قبرس شمالی با جنوبی

به دلیل اختلافاتی که بین قبرس شمالی و قبرس جنوبی وجود دارد، سیاست‌ها و شرایط در هر کشور متفاوت از دیگری است.

ویزا:

ایرانیان برای سفر به قبرس شمالی، نیازی به اخذ ویزای خاصی ندارند و با ویزای فرودگاهی می‌توانند به این کشور سفر کنند. این درحالی است که برای سفر به قبرس جنوبی، ویزای شینگن نیاز است.

زبان:

زبان مردمان در قبرس شمالی، ترکی استانبولی و تا حدی انگلیسی است. اما در قبرس جنوبی، عمدتا به زبان یونانی صحبت می‌کنند و تا حدود زیادی انگلیسی نیز رواج دارد.

واحد پولی:

در قبرس شمالی، همانند کشور ترکیه، از واحد پولی لیر ترکیه استفاده می‌شود. این درحالی است که در قبرس جنوبی هزینه‌ها تنها با یورو صورت می‌پذیرد.

تحصیلی:

دانشگاه‌های قبرس شمالی نسبت به دانشگاه‌های قبرس جنوبی مطرح‌تر و بین المللی هستند. از این رو اگر برای تحصیل میخواهید بدانید قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی، باید بگوییم قبرس شمالی بهتر است.

گردشگری:

آب و هوا و طبیعت قبرس شمالی و جنوبی شبیه به هم هستند. اگر قصد سفر توریستی دارید، کشور قبرس شمالی ارزان‌تر از قبرس جنوبی است.

مذهب:

مردمان قبرس شمالی، عمدتا مسلمان و سنی و مردمان قبرس جنوبی، عمدتا مسیحی هستند.

مقایسه قبرس شمالی با ترکیه

کشور ترکیه با ورود به خاک قبرس و خواست ترک نشینان قبرس شمالی، آن‌ها را مستقل از قبرس جنوبی اعلام کرد و تنها کشوری است که قبرس شمالی را به رسمیت میشناسد. اکثر کشورها این جزیره زیبا را بخشی از ترکیه میدانند. پس بدیهی است زندگی در قبرس شمالی از ابعاد زیادی بسیار شبیه به ترکیه باشد. در این قسمت قصد داریم با مقایسه‌ی قبرس شمالی با ترکیه، دریابیم چرا اقبال عمومی برای مهاجرت به قبرس شمالی روز به روز در حال گستردگی است و فاکتورهای مختلف را مرور کنیم تا شما خواننده‌ی عزیز بتوانید انتخاب دزستی بین این دو کشور زیبا و مرفه داشته باشید.

تفاوت‌های فرهنگی

اگرچه فرهنگ و رسم و رسومات این دو کشور شباهت زیادی با هم دارد اما در جزییات کاملا متفاوت هستند. مردم قبرس شمالی به خاطر محیط آرامی که در آن زندگی می‌کنند ناگریز سبک زندگی آرامی نیز تجرببه میکنند اما همونطور که میدانید بنا به دلایل مختلف در ترکیه زندگی پر جنب و جوش تر و دغدغه مندانه‌تر است. از سوی دیگر از لحاظ اعتقادی و نگاهی که به نوع پوشش و رفتار وجود دارد، مردم قبرس شمالی اروپایی‌تر فکر میکنند و در عین قانونمندی و نگه داشتن حد و مرز، آزادی بیشتری دارند.

مقایسه از بعد امنیتی

امنیت همواره از دو بعد داخلی و خارجی بررسی میشود و میتوان ادعا کرد که قبرس شمالی از هر دو منظر کشور امن‌تری است. اگرچه ترکیه هم نسبتا کشور امنی شناخته میشود اما با وجود دخالت‌های بیشتری در امور بین المللی و منطقه‌ای دارد میتوان  گفت امنیت مرزی کمتری نسبت به قبرس شمالی دارد. از بعد امنیت داخلی نیز میتوان ادعا کرد که آمار هر نوع جرم و جنایتی در قبرس شمالی پایینتر است و این مسئله زاده‌ی فرهنگ قانونمند مردم قبرس شمالی است.

مقایسه قبرس شمالی و ترکیه

مقایسه درآمد و مخارج

درباره‌ی هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی مفصلا صحبت کردیم و اگرچه در معایب به درآمد پایین در قبرس شمالی اشاره کردیم، اما باید بدانید که دخل و خرج اکثریت ساکنین قبرس شمالی با هم همخوانی دارد و میتوانند با یک حقوق معمولی یک زندگی بی دغدغه و آرام را تجربه کنند. این مسئله اما در ترکیه کمتر رعایت شده و با وجود اینکه حقوق پایه در آن پایینتر است، اما هزینه‌های زندگی از قبوض منزل گرفته تا هزینه رفت و آمد و حتی قیمت کافه‌ها بیشتر از قبرس شمالی است.

امکانات شهری

امکانات شهری در قبرس شمالی نسبت به ترکیه کمتر توسعه یافته است و ترکیه از بابت حمل و نقل عمومی و سایر موارد رفاه بیشتری دارد. اما قبرس شمالی هم در مسیر این پیشرفت و توسعه قرار گرفته و میتوان به آینده آن امیدوار بود. به همین دلیل است که خرید ملک در قبرس شمالی یک سرمایه گذاری جذاب و سودآور در عرض چند سال است.

خدمات شرکت مهاجرتی زیتون برای اخذ اقامت در قبرس شمالی چیست ؟

_

شرکت مهاجرتی زیتون برای کمک به شما عزیزان در مهاجرت به قبرس شمالی، تیمی از متخصصین مجرب جمع آوری کرده است. کسانی که از طریق این شرکت اقدام به مهاجرت کردند یا در آغاز راه هستند و زیتون را برای انجام کارهای اقامت خود انتخاب کرده اند، با خدمات آن آشنایی کامل دارند. این خدمات شامل موارد زیر می باشد:

• متخصصان ما از ابتدا تا انتهای مسیر را همراه شما هستند و کاملا صادقانه شما را در جریان امور قرار می دهند. کافیست با شماره 00905488640641 تماس بگیرید.
• سعی ما این است که بهترین گزینه و مناسب ترین روش برای مهاجرت به قبرس شمالی را به شما پیشنهاد دهیم.
• پس از تصمیم گیری می توانید انجام ادامه امور را از ما بخواهید و خودتان تنها با اطمینان خاطر نظاره گر باشید.
• در صورت نیاز می توانید به نمایندگی های مختلف در شهرهای ایران مراجعه کرده و به صورت حضوری با کارشناسان ما صحبت کنید.

آخرین مقالات قبرس شمالی

11

بهترین شهر و مناطق برای خرید ملک در قبرس شمالی

قبرس شمالی، یکی از جواهرهای پنهان در شمال شرقی مدیترانه، مقصدی ایده‌آل برای خرید ...ادامه مطلب
تحلیل بازار و قیمت ملک در قبرس شمالی

تحلیل بازار و قیمت ملک در قبرس شمالی در سال 2024

تحلیل بازار و قیمت ملک در قبرس شمالی یکی از موضوعاتی است که همیشه جذابیت ...ادامه مطلب
مقایسه قبرس شمالی با یونان

مقایسه قبرس شمالی با یونان

دو کشور جذاب و دیدنی قبرس شمالی و یونان، هر کدام دارای فرهنگ، تاریخ و ...ادامه مطلب
وام خرید ملک در قبرس شمالی

معرفی وام‌های مسکن برای خرید ملک در قبرس شمالی

به عنوان یک جزیره خاطره‌انگیز و زیبا، قبرس شمالی یکی از مقاصد محبوب برای ...ادامه مطلب
مقایسه قبرس شمالی و جنوبی

مقایسه قبرس شمالی با قبرس جنوبی

قبرس، یکی از جزایر زیبا و متنوع در دریای مدیترانه است که به دو بخش ...ادامه مطلب
08

نکات مهم جهت خرید ملک در قبرس شمالی (سال 2024)

خرید ملک در قبرس شمالی می‌تواند یک تجربه هیجان‌انگیز و مهم باشد، اما ...ادامه مطلب

سوالات متداول قبرس شمالی

_
قبرس شمالی کجاست؟

قبرس شمالی در شمال جزیره‌ی زیبای قبرس قرار دارد. این کشور با کشور ترکیه مرز آبی دارد.

تفاوت قبرس شمالی با جنوبی؟

مردم قبرس شمالی به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند و واحد پولی رایج در قبرس شمالی لیر ترکیه است. در حالی که زبان مردم قبرس جنوبی یونانی و واحد پولی قبرس جنوبی یورو است. تفاوت‌های بسیاری بین این دو کشور وجود دارد که در این بخش نمی‌گنجد.

مزایا و معایب قبرس شمالی چیست؟

از مهم‌ترین مزایای زندگی در قبرس شمالی می‌توان به مالیات اندک، امنیت بالا و پایین بودن هزینه زندگی و از مهم‌ترین معایب زندگی در قبرس شمالی، سیستم حمل و نقل ضعیف در این کشور اشاره کرد.

هزینه زندگی در قبرس شمالی چقدر است؟

هزینه‌ی زندگی در قبرس شمالی به نسبت شهر، تعداد افراد خانواده، نوع مهاجرت، نیازها و توقعات افراد از زندگی متفاوت است.

مساحت قبرس شمالی چقدر است؟

مساحت کشور قبرس شمالی 3355  کیلومتر مربع است.

سوالات خود را با ما در میان بگذارید

5/5 - (4 امتیاز)

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *