همان‌طور که می‌دانید، در حال حاضر، کشورهای توسعه‌یافته در جهان بیشتر سیاست‌های مهاجرتی خود را با کاهش حجم مهاجرپذیری تنظیم کرده‌اند. بااین‌حال، برخی کشورها هنوز هم به‌عنوان مقصدی راحت‌تر برای مهاجرت شناخته می‌شوند و فرایند مهاجرت در آنها نسبت به سایر کشورها آسان‌تر است. این کشورها، با ارائه قوانین مهاجرتی ساده‌تر و مناسب برای اهداف مختلف مهاجران، جذابیت خاصی دارند. اما کدام کشورها برای مهاجرت ایرانی‌ها بهتر است؟

به‌منظور انتخاب بهترین و راحت‌ترین مقصد برای مهاجرت، لازم است که اهداف شخصی خود را مشخص کرده و نیازمندی‌های مهاجرتی خود را ارزیابی کنید. برخی کشورها با قوانین مهاجرتی ساده‌تر برای تحصیل و برخی به دلیل نیاز به نیروی کار متخصص، شرایطی راحت‌تر برای مهاجرت کاری فراهم کرده‌اند.

در نهایت، انتخاب راحت‌ترین کشور برای مهاجرت بستگی به اهداف و توانمندی‌های شما دارد. برخی کشورها به دلیل نیاز به نیروی کار متخصص یا تحصیلات بالا، شرایط مهاجرتی مقرون‌به‌صرفه‌تری را ارائه می‌دهند.

 

 

بهترین و راحت‌ترین کشورها برای مهاجرت ایرانی‌ها

در دوره‌های اخیر، نرخ مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور به طور چشمگیری افزایش‌یافته است. افراد مختلف با اهداف گوناگونی از جمله کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری و سایر مقاصد، تصمیم به ترک کشور اصلی خود و زندگی در کشورهای پیشرفته‌تر و بهره‌مند از امکانات رفاهی می‌گیرند. انتخاب مقصد برای مهاجرت همواره یک چالش مهم در زندگی افراد علاقه‌مند به مهاجرت است.

یکی از مسائل اساسی در انتخاب مقصد مهاجرت، هدف مشخص افراد از این مهاجرت است. در جهان معاصر، بسیاری از کشورها از نظر پارامترهای گوناگون می‌توانند بهترین مقصد برای مهاجرت ایرانی‌ها باشند و بر اساس معیارهای مختلف، افراد ممکن است این کشورها را در لیست انتخاب خود قرار دهند. اما بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانی‌ها کدام‌اند؟

آمریکا

هر زمان که بحث بهترین کشور برای مهاجرت ایرانی‌ها می‌شود، بدون شک نام ایالات متحده آمریکا به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی مطرح می‌شود. این کشور، که در حال حاضر بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی جهان و یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و برای مهاجرت افراد، شیوه‌های متعددی را در اختیار آنان قرار داده است.

به‌عنوان نمونه، لاتاری گرین کارت آمریکا را می‌توان به‌عنوان یکی از راه‌های مختلف مهاجرت به این کشور ذکر کرد. در این برنامه، تنها شرط قبولی، خوش‌شانسی شماست. برنده‌شدن در این قرعه‌کشی به شما امکان دریافت گرین کارت و شروع یک زندگی جدید در ایالات متحده را می‌دهد. بنابراین، اگر به‌عنوان یکی از برندگان اعلام شوید، بهتر است چمدان خود را ببندید و راهی بهترین کشور برای شروع یک زندگی جدید گشوده شود.

از سوی دیگر، ایالات متحده آمریکا میزبان بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر جهان است و هر سال، دانشجویان بین‌المللی زیادی را در این مراکز آموزشی می‌پذیرد. این کشور به‌عنوان بهترین مقصد برای زندگی دانشجویان محسوب می‌شود، به‌خصوص که در تمام ایالت‌ها، حداقل یک دانشگاه ممتاز وجود دارد.

همچنین باید گفت که لاتاری و تحصیل در آمریکا، تنها راه‌های مهاجرت به این کشور نیستند. دولت آمریکا شیوه‌های متعددی را برای مهاجرت از طریق ویزای خانوادگی یا دیگر راه‌ها فراهم کرده است. ازاین‌رو، اگر به دنبال مهاجرت به ایالات متحده هستید، گزینه‌های متعددی برای شما وجود دارد.

کانادا

از دیگر بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانی‌ها، کانادا است. این کشور با میزبانی از دانشگاه‌هایی چون دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال و… به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی جهان تبدیل شده است. این کشور نه تنها به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی، بلکه یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت در زمینه های مختلف است.

علاوه بر جایگاه علمی دانشگاه‌ها، مزایای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا از جمله دلایل اصلی معرفی این کشور به‌عنوان بهترین مقصد مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. از این ویژگی‌ها می‌توان به اینکه با تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، امکان همراهی خانواده (همسر و فرزندان زیر 21 سال) فراهم می‌شود، اشاره کرد. همسر شما اجازه کار تمام‌وقت در این کشور را دارد و فرزندانتان نیز می‌توانند به‌صورت رایگان در مدارس ممتاز کانادا تحصیل کنند.

پس از پایان دوره تحصیل، با دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)، امکان ماندن در کانادا و حتی اخذ اقامت دائم این سرزمین وجود دارد. ازاین‌رو، شایستگی کانادا برای معرفی به‌عنوان بهترین یا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی قابل تأکید است.

همچنین، برنامه اکسپرس اینتری با شرایط انعطاف‌پذیر، امکان مهاجرت به این کشور را براساس مهارت‌های حرفه‌ای فراهم ساخته است. این اقدامات باعث شده‌اند که مهاجران باتوجه‌به مهارت‌های خود به کانادا مهاجرت کرده و فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در این سرزمین آغاز کنند.

ترکیه

علت اینکه ترکیه را بهترین کشور برای مهاجرت ایرانی‌ها معرفی کردیم، چند مورد است. اول اینکه ترکیه همسایه غربی ایران است و شما می توانید در کمترین زمان از طریق راه های هوایی یا زمینی به ایران برگردید

دوم اینکه فرهنگ مردم ایران و ترکیه تا حد زیادی شبیه به یکدیگر است. طوری که شما پس از مهاجرت به ترکیه، سریعا با زندگی در این کشور خو می‌گیرید و احساس می‌کنید در خانه خود حضور دارید! بنابراین زندگی در ترکیه، راحت‌تر از دیگر کشورها به‌نظر می‌رسد.

ضمناً مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان مزایای دیگری نیز دارد که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

  • برخورداری از آموزش رایگان زبان ترکی
  • شباهت فرهنگ غذایی مردم ایران و ترکیه
  • هزینه کمتر زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورها
  • امکان تحصیل فرزندان در مدارس موردتایید وزارت آموزش‌وپروش ایران

علاوه بر این، یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب ترکیه به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت ایرانی‌ها، روش‌های متنوعی است که برای مهاجرت به این سرزمین و اخذ اقامت یا حتی پاسپورت آن وجود دارد. برای مثال، شما می‌توانید تنها با خرید ملک در ترکیه به ارزش 400هزار دلار، پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کرده و از مزایای منحصربه‌فرد آن لذت ببرید.

قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی را جدی بگیرید! قبرس شمالی نیز به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان مطرح است، و این موضوع به چندین دلیل محسوس می‌شود. یکی از مزیت‌های اصلی مهاجرت به قبرس این است که این کشور به‌دلیل وضعیت جغرافیایی و فرهنگی خاص خود، یک محیط زندگی دوستانه و آرام را فراهم کرده است.

قبرس شمالی به‌عنوان یک جزیره در دریای مدیترانه، با طبیعت زیبا، آب و هوای معتدل، و سواحل زیبا مشهور است. این عوامل باعث شده‌اند که این کشور جذابیت زیادی برای مهاجرت و سکونت داشته باشد. همچنین، وضعیت اقتصادی قبرس شمالی به مرور زمان بهبود یافته و فرصت‌های شغلی و کسب و کاری نیز افزایش‌یافته است.

بیشتر بخوانید: شرایط خرید ملک در قبرس شمالی

در قبرس شمالی، مهاجران ایرانی از مزایای مختلفی برخوردار می‌شوند. مزایایی شامل امکانات آموزشی بالا، زندگی فرهنگی چندگانه، و همچنین امکان مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری. برخی از افراد حتی از امکانات توریستی و فرهنگی منحصربه‌فرد این کشور نیز بهره‌مند می‌شوند.

آلمان

اگر قصد دارید در یکی از برترین دانشگاه‌های جهان با کمترین هزینه ممکن درس بخوانید، توصیه می‌شود که به فرهنگ آلمانی توجه کنید. با چهارمین قدرت اقتصادی جهان، آلمان به شما این امکان را می‌دهد که با پرداخت مبلغی حدود 100 تا 450 یورو برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های آلمان، خود را برای شروع ترم آماده کنید. از همه مهم تر اینکه پس از دریافت بورسیه، دیگر نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نیست، که این امر در مقایسه با دیگر کشورها یک مزیت بسیار مهم است.

یکی از مزایای تحصیل در آلمان این است که می‌توانید خانواده خود را همراه خود ببرید، و در صورت وجود شرایط، آن‌ها نیز به‌صورت تمام‌وقت در آلمان کار کنند. همچنین، دانشجویان در آلمان از تعداد بسیار زیادی دانشگاه با سطح علمی بالا بهره‌مند هستند. بر اساس رتبه‌بندی جهانی QS، حدود پنجاه دانشگاه آلمان در لیست 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان به‌عنوان یک فرصت طلایی برای تمام دانشجویان شناخته می‌شود. علاوه بر این، از طریق ویزای اوسبیلدونگ (کارآموزی) نیز می‌توانید به این سرزمین بروید و همچنین از مهارت‌آموزی بهره‌مند شده و حقوق دریافت کنید. همچنین مهاجرت به آلمان از راه‌هایی مانند اخذ مدرک زبان، سرمایه‌گذاری، و غیره نیز امکان‌پذیر است.

ایتالیا

ایتالیا، نقطه شروع امپراتوری روم، وطن هنرمندان بزرگ مانند میکل آنژلو و لئوناردو داوینچی، و سرزمین غنی از غذاهای لذیذ، همچنان یکی از باستانی‌ترین کشورهای جهان است، اما به‌عنوان یک مقصد مدرن و مناسب برای مهاجرت ایرانی‌ها نیز برجسته است.

هزینه زندگی در این کشور اروپایی نه تنها کمتر از دیگر کشورهای این قاره است، بلکه شهریه تحصیل در دانشگاه‌های آن نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. بسته به رشته تحصیلی، میزان شهریه دانشگاه معمولاً میان 3000 تا 5000 یورو در سال قرار دارد. علاوه بر این، دولت ایتالیا بورسیه‌هایی با مبلغ 5000 الی 7000 یورو برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا فراهم کرده است تا به آن‌ها کمک کند تا هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهند. این بورسیه‌ها بدون محدودیت سنی و بدون نیاز به تحقیق‌وپژوهش دریافت می‌شوند.

بنابراین، اگر تمایل به تحصیل در بهترین کشور برای مهاجرت دانشجویی به همراه کمک هزینه ای مناسب دارید، پیشنهاد می‌شود مهاجرت به ایتالیا را در دستور کار خود قرار دهید. این کشور شاخص بالایی از کیفیت زندگی، فرصت‌های پرشور و امکان برقراری ارتباط آسان با فرهنگ محلی را فراهم می‌کند. همچنین، امکان تحصیل در دانشگاه‌های برجسته ایتالیا مانند دانشگاه میلان، ساپینزا، بولونیا و …، وجود دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانی‌ها داشته باشیم. همان‌طور که مطالعه کردید، باتوجه‌به شرایط و نیازهای مختلف مهاجران ایرانی، کانادا به‌عنوان یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌آید. دانشگاه‌های معتبر، بورسیه‌های جذاب، و فضای چندفرهنگی از ویژگی‌های این کشور هستند. همچنین، ترکیه با فرهنگی مشابه به ایران، هزینه‌های زندگی مقرون‌به‌صرفه و امکانات مهاجرتی متنوع، گزینه جذابی برای مهاجران است. به‌طورکلی، ایتالیا نیز با شرایط زندگی مطلوب، دانشگاه‌های برجسته، و امکانات مهاجرتی فراوان، یکی از گزینه‌های برتر برای مهاجران ایرانی محسوب می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *