property-ownership-document-in-north-cyprus-1

یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشرفت و ارتقای سطح زندگی در طول تاریخ بشریت، مهاجرت بوده است. مهاجرت از طرق مختلفی امکان پذیر است. گرچه در کشورهای مختلف، روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت متفاوت است، اما تعداد از این راه‌ها در اکثر کشورها، مشترک هستند.

قبرس شمالی، یکی از کشورهای مهاجر پذیر است که قوانین آن، حامی افراد سرمایه گذار و مهاجر این کشور می‌باشد. مجله‌ی فوربز آمریکا که یک مجله‌ی مربوط به اقتصاد است، یکی از بهترین روش‌ها و مکان‌ها برای سرمایه گذاری را خرید ملک در قبرس شمالی اعلام کرده است.

در ادامه‌ی این مقاله، به بررسی افزایش قیمت ملک در قبرس شمالی، که یکی از مزایای خرید ملک در این کشور است می‌پردازیم.

درباره قبرس

کشور جزیره‌ای قبرس، در بخش شرقی دریای مدیترانه و در همسایگی کشور ترکیه و یونان قرار دارد. این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی که در آن قرار دارد و در شاه‌راه ارتباطی بین قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده، سالیان زیادی مورد گزند حکمرانان و قدرتمندان جهان بوده است.

در نهایت استقلال این کشور توسط امپراتوری بریتانیا و ملکه الیزابت به رسمیت شناخته شد. پس از آن به دلیل اخالاقات میان ترک نشینان و یونانی نشینان قبرس، این کشور به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شد.

قبرس شمالی، تحت قیومیت ترکیه و قبرس جنوبی، تحت نظارت و قوانین یونان است. پایتخت قبرس ترک نشین ( شمالی )، شهر نیکوزیا است. واحد پولی رایج در قبرس شمالی، لیر ترکیه است. البته برای مواردی مانند خرید ملک در قبرس شمالی، از پوند انگلستان استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید: معرفی و شرایط زندگی در قبرس شمالی

عموما مردم در قبرس شمالی، به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند ولی به دلیل اینکه اقتصاد در این کشور بر پایه‌ی صنعت توریسم است، زبان انگلیسی نیز در قبرس شمالی بسیار رایج می‌باشد.

خرید ملک در قبرس شمالی

هر ساله، تعداد بسیاری از توریست‌هایی که به قبرس شمالی سفر می‌کنند، پس از مشاهده‌ی موقعیت و پیشرفت‌های اقتصادی، آب و هوا معتدل و مدیترانه‌ای، طبیعت بکر و بینظیر، سواحل زیبا و … تصمیم به مهاجرت به این کشور می‌گیرند.

 از سوی دیگر به دلیل وجود دانشگاه‌های عالی و بین المللی، دانشجویانی از سراسر دنیا به این کشور سفر می‌کنند. قاعدتا برای اقامت ، نیاز به سکونت در املاک دارند.

یکی دیگر از دلایل رونق صنعت ساختمان سازی در این کشور، موقعیت قرارگیری قبرس شمالی و وجود بنادر است. بازرگانان برای سکونت، استراحت و … نیازمند املاک هستند.

مشاهده کنید: قیمت و شرایط خرید ملک در قبرس شمالی

تمام این دلایل باعث افزایش 15 درصدی سالانه‌ی ارزش ملک در قبرس شمالی می‌شود.

گفتیم که خرید و فروش ملک در قبرس شمالی، با پوند انگلستان انجام می‌شود. پوند، یکی از ارزهای با ثبات در برابر نوسانات ارزی دنیا و تورم است. ثباتِ ارزش پوند و افزایش سالانه‌ی ارزش ملک، باعث شده تا خرید ملک در قبرس شمالی، یک سرمایه گذاری سودآور باشد.

مزایای خرید ملک در قبرس شمالی

افراد به دلایل مختلفی از جمله، تحصیل، سرمایه گذاری  در قبرس، اجاره دادن کوتاه و بلند مدت، سکونت و … اقدام به خرید ملک در این کشور می‌کنند.

مزایای خرید ملک در قبرس شمالی، برای هر هدفی متفاوت است. در ادامه به توضیح کوتاه درباره‌ی مزایای عمومی خرید ملک در قبرس شمالی می‌پردازیم:

  • امنیت بالا ( کشور قبرس شمالی جزو برترین کشورهای امن دنیا است )
  • مالیات اندک
  • هزینه‌های اندک زندگی
  • اقتصاد رو به رشد
  • مردم خونگرم و صمیمی
  • مراحل اخذ اقامت آسان
  • آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای
  • افزایش ارزش ملک به صورت سالانه

افزایش قیمت ملک در قبرس شمالی

در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که قیمت ملک در بین سال‌های 2016 تا 2021 به چه صورت پیشرفت کرده است. در ادامه به تحلیل نمودار بالا می‌پردازیم.

در سال 2016 برای خرید یک واحد استودیو، 22 هزار پوند لازم بوده است. در سال 95 نرخ پوند به تومان، 4900 تومان بوده، این بدین معناست که در آن سال شما با 107 میلیون تومان می‌توانستید آپارتمان را خریداری کنید.

همین آمار نشان می‌دهد که در سال 2021 قیمت یک واحد استودیو 42 هزار پوند، که با نرخ تبدیل پوند به تومان در آن سال 1 میلیارد و 500 میلیون تومان نیاز بوده است.

با بررسی این دو، می‌توان متوجه شد که در عرض 5 سال، افزایش قیمت ملک در قبرس شمالی 14 برابر شده است.

علاوه بر این سود از سرمایه گذاری در خرید ملک در قبرس شمالی، شما می‌توانید ملک خود را به صورت کوتاه و یا بلند مدت اجاره داده و درآمد ارزی خوبی داشته باشید.

سند ملکی که یک فرد خارجی پس از خرید ملک در قبرس شمالی دریافت می‌کند، مشابه  یک فرد قبرسی است. اسناد املاک تک برگ، قطعی و دارای قابلیت موروثی هستند.

سوالات متداول

_
افراد خارجی چند ملک می‌توانند بخرند؟

هر فرد تنها یک خانه با مساحت یک و نیم هکتار می‌تواند خریداری کند. زن و شوهرها تنها اگر نام خانوادی متفاوتی داشته باشند، هر یک می‌توانند خانه‌ای جدا خریداری کنند.

آیا املاک قبرس، دارای سند هستند؟

بله اسناد املاک قبرس  شمالی دارای سند تک برگ و قابلیت موروثی هستند.

افزایش قیمت ملک در قبرس شمالی به چه صورت است؟

بر اساس آمار منتشر شده توسط  دولت قبرس شمالی، در عرض 5 سال 2016 تا 2021 قیمت ملک در این کشور 14 برابر شده است.

5/5 - (5 امتیاز)
اشتراک گذاری :

زهرا مهمانپرستAuthor posts

من زهرا مهمانپرست دارای مدرک لیسانس حسابداری هستم. از کودکی علاقه به نوشتن داشتم. طی سال‌هایی که مشغول به کار در زمینه‌ی مالی بودم، به کار ترجمه و خلاصه نویسی متون هم می‌پرداختم.زمانی که متوجه شدم پتانسیلم توی زمینه‌ی نویسندگی بیشتر از مسئله‌ی مالی هست، با یادگیری اصول و قواعد تولید محتوا یونیک، سئو، مقاله نویسی، کار با انواع قالب‌های سایت و … مسیر شغلیم رو تغییر دادم و الان نسبت به قبل خیلی خوشحال‌تر و موفق‌تر هستم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *