property-ownership-document-in-north-cyprus-1

یکی از شرایط دریافت اقامت دائم از طریق خرید ملک در قبرس شمالی، دریافت سند ملک خریداری شده است. در اغلب کشورها، قوانین یک‌پارچه‌ای برای سند ملکی وجود دارد؛ اما در قبرس شمالی، با توجه گذشته و تاریخ این کشور، تعدد نوع سند ملکی وجود دارد.

گرچه تمام مراحل قانونی و مشخص است و روند اداریِ اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی، فاقد پیچیدگی است، اما توصیه می‌کنیم که پیش از انجام هر گونه اقدامی، حتما با مشاوران مسلط به امور ملکی قبرس شمالی، مشورت کنید.

در ادامه‌ی این مقاله به بررسی انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی و شرایط و قوانین دریافت سند مالکیت می‌پردازیم.

خرید ملک در قبرس شمالی

محبوب‌ترین و بهترین روش سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خرید ملک در این سرزمین است.

قیمت ملک در قبرس شمالی، نسبت به سایر کشورهای حوزه‌ی دریای مدیترانه پایین‌تر است. به دلیل افزایش ارزش افزوده‌ی سالانه در قبرس شمالی، خرید و فروش ملک، یک سرمایه گذاری سودآور محسوب می‌شود. همچنین به دلیل انجام معاملات ملکی با پوند انگلستان، ارزش سرمایه‌ی شما حفظ خواهد شد.

از جمله دلایلی که ایرانیان، خرید ملک در قبرس شمالی را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند، نزدیکی این کشور به ایران، نرخ برابری لیر و ریال ایران و عدم نیاز به دریافت ویزای خاص ( برای رفت و آمد، داشتن ویزای فرودگاهی برای ایرانیان کافی است ) می‌باشد.

برای خرید ملک در قبرس شمالی، نیازی به حضور فیزیکی فرد در این کشور نیست. بنابراین افراد می‌توانند از طریق خرید و اجاره دادن ملک خود، درآمد ارزی داشته باشند.

بیشتر بدانید: قیمت و قوانین خرید ملک در قبرس شمالی

قبرس شمالی، فعلا تحت قیومیت و قوانین ترکیه است. اگر بتواند جمعیت کشور را به میزان تعیین شده‌ی اتحادیه‌ی اروپا برساند، به یک کشور اروپایی تبدیل می‌شود. یکی از دلایل سرمایه گذاران برای خرید ملک و سرمایه گذاری در قبرس شمالی، آینده‌ی درخشان و سودآور بودن خرید ملک در این کشور است.

به این دلیل که اقتصاد قبرس شمالی رو به رشد است، استقبال سرمایه گذاران در زمینه‌ی معاملات املاک بالا رفته و همچنین بازار تقاضا برای خرید ملک نیز بالا می‌باشد. سرمایه داران در این بازار رقابتی، تسهیلاتی را برای پروژه‌های خود در نظر گرفته‌اند.

قبرس شمالی جزو امن‌ترین و پاکیزه‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود.آمار جرم و جنایت به شکل قابل توجهی در این کشور پایین است.

شما این امکان را دارید تا به صورت اقساطی و با پرداخت حداقل 30 درصد از کل مبلغ قرارداد، صاحب ملک خود شوید. با این کار می‌توانید برای دریافت اقامت خود و خانواده‌تان اقدامات لازم را به عمل آورید. مابقی مبلغ ملک، به صورت اقساط بلند مدتِ بدون بهره قابل پرداخت است.

گرچه قبرس شمالی یک کشور مهاجر پذیر با قوانین سهل است، اما برای اعتماد به مشاورین املاک کمی تامل کنید. تحقیق و بررسی درباره‌ی مسلط بودن مشاوران به امور دقیق و قوانین به روز شده‌ی قبرس شمالی، مسئله‌ی بسیار مهمی است که در صورت عدم رعایت، ممکن است سرمایه‌ی خود را از دست بدهید.

property-ownership-document-in-north-cyprus-2

انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی

در قبرس شمالی، انواع مختلفی از سند ملکی وجود دارد. دلیل این امر، اختلافات و جنگ داخلی بین قبرس شمالی و جنوبی قبل از جدایی دو قبرس است. اکنون در قبرس شمالی و جنوبی، قوانین و شرایط کاملا متفاوت است. در همین راستا، اسناد متفاوتی هم تنظیم می‌شود.

 در قبرس شمالی، ترک‌ها سکونت دارند و در قبرس جنوبی، یونانیان. پس از جدایی دو قبرس، زمین و املاکی در قبرس شمالی وجود داشتند که متعلق به یونانیان بود، و بالعکس. بنابراین قوانینی وضع شد تا اسناد املاک، معاوضه شوند.

اکنون به طور کلی 4 نوع سند مالکیت برای املاک در قبرس شمالی وجود دارد؛ اما دسته بندی‌های دیگری هم برای مالکیت زمین و ساختمان‌های مسکونی وجود دارد.

از عبارت سند مالکیت کامل، زمانی استفاده می‌شود که زمین و یا ساختمان مسکونی به نام یک نفر باشد. نوع دیگری سند هم وجود دارد برای زمانی که مالکیت فقط بر زمین باشد. در این زمان، سند جداگانه‌ای تنظیم خواهد شد.

انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی به شرح زیر است:

  • سند ترکی
  • سند خارجی
  • سند معاوضه ای
  • سند معلق

در زمان خرید ملک و ثبت آن در اداره‌ی ثبت اسناد قبرس شمالی، نوع و صحت سند به اطلاع خریدار رسانیده می‌شود.

اسناد ترک و معاوضه‌ای، دارای مالکیت تام و قابلیت موروثی هستند. قبرس شمالی جزو معدود کشورهایی است که برای خریداران ملک خارجی، سند تک برگ ارائه می‌کند.

یکی از دلایل مهمی که می‌گوییم برای خرید ملک در قبرس شمالی، از وکلای حرفه‌ای کمک بگیرید، این است که شما به عنوان خریدار برای خرید ملکی اقدام می‌کنید. فروشنده به شما سند ملک را نشان می‌دهد و شما متوجه می‌شوید که ملک، سند قانونی دارد؛ اما نمی‌توانید نوع آن را تشخیص دهید.

ممکن است در دام شیادانی بیفتید که اسناد معلق را به شما می‌فروشند. بنابراین حتما قبل از هرگونه اقدامی با وکلای ما در تماس باشید.

توجه به نوع سند املاک در قبرس شمالی، از قیمت آن‌ها نیز مهم‌تر است.

property-ownership-document-in-north-cyprus-3

سند ترک

سند ملکی ترک، گران‌ترین سند ملکی است و برای خرید ملکی با سند ترک، بودجه‌ی بالاتری به نسبت سایر اسناد ملکی نیاز دارید. مالک اصلی این املاک، ترک‌ها هستند و از قبل از جدایی دو قبرس هم ملک مذکور، متعلق به ترک‌ها بوده است.

سند خارجی

املاکی با اسناد خارجی، از پیش از جدایی دو قبرس، متعلق به اروپاییان بوده است. ساکنین قبرس شمالی و جنوبی بر روی آن‌ها هیچ اختیاری ندارند. حتی اگر قبرس شمالی و جنوبی به صورت یک‌پارچه شوند، تغییری در این اسناد ایجاد نمی‌شود.

ارزش اسناد خارجی، مانند اسناد ترک است.

سند معاوضه ای

زمین و ملک‌هایی که قبل از جدایی دو قبرس، متعلق به یونانیان و در خاک قبرس شمالی بوده است، پس از جدایی قبرس‌ها، بین یونانیان و ترک‌ها معاوضه شده است. یونانیان در قبال اعطای این املاک به ترک‌ها، از آن‌ها زمین در قبرس جنوبی و یا پول دریافت کرده‌اند.

بنابراین این املاک به صورت معاوضه‌ای در اختیار مالک آن قرار گرفته‌اند.

ممکن است نام سند اکسچنج به گوش شما خورده باشد. سند اکسچنج نام دیگر سند معاوضه ای است.

سند معلق

همانطور که از نام این اسناد مشخص است، تکلیف اسناد معلق، مشخص نیست. این املاک هنوز مالک مشخصی ندارند و احتمالا در آینده معاوضه می‌شوند.

توصیه می‌شود که برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طریق خرید ملک و یا اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی، به سراغ این املاک نروید. زیرا ممکن است قرارداد خرید فسخ شود!

همچنین اگر قبرس شمالی و جنوبی یکی شده و جمهوری قبرس تشکیل شود، روی این املاک تاثیر مستقیم دارد.

property-ownership-document-in-north-cyprus-4

قوانین سند مالکیت ملک در قبرس شمالی

بر طبق قوانین قبرس شمالی، هر فرد فقط یک سند مالکیت ملک داشته باشد. این ملک باید مسکونی باشد. افراد سرمایه گذار خارجی برای اخذ اقامت قبرس شمالی، تنها می‌توانند یک خانه بخرند. این خانه حداکثر می‌تواند 5 دونوم مساحت داشته باشد.

البته قوانینی برای اینکه بتوان بیش از یک خانه یا بیشتر از 5 دونوم خریداری کرد نیز وجود دارد؛ که برای اطلاع از این شرایط باید با مشاوران و وکلای مسلط به امور و قوانین قبرس شمالی، مشورت کنید.

بر طبق قوانین کشور قبرس شمالی، قبل از دریافت سند ملک خود، باید هزینه‌های مرتبط با مالیات بر ارزش افزوده، تمبر و انتقال ملک را پرداخت کنید. قیمت تمبر، نسبت به قیمت ملک معین می‌شود. مبلغ تمبر به میزان نیم درصد از کل قیمت ملک است.

هزینه‌ی مربوط به تمبر را می‌توانید قبل از امضاء قرارداد و یا حین عقد قرارداد پرداخت کنید. مالیات بر ارزش افزوده نیز مانند هزینه‌ی تمبر 0.5 درصد از قرارداد خانه است. مالیات بر ارزش افزوده پس از دریافت مدارک مربوط به تملک خانه، قابل پرداخت است.

مبلغ مربوط به هزینه‌ی سالیانه‌ی املاک و مالیات شهرداری به ازای هر متر مربع 1 لیر است. بر طبق آخرین آمار، تنها 10 درصد از املاک موجود در قبرس شمالی، دارای سند ترک و خارجی هستند. املاکی با این اسناد شانس بالاتری برای خرید و فروش دارند. قبرسی‌ها این املاک را بهتر خریداری می‌کنند.

شرایط اخذ سند مالکیت ملک در قبرس شمالی

از شرایط دریافت سند مالکیت برای املاک در قبرس شمالی، دریافت مجوز از شورای ویزان TRNC است.

سوالات متداول

  • در قبرس شمالی چند نوع سند مالکیت وجود دارد؟

4 نوع. سند ترک، سند خارجی، سند معاوضه‌ای و سند معلق

  • هزینه‌ی تمبر و مالیات بر ارزش افزوده چقدر است؟

هزینه‌ی تمبر و مالیات بر ارزش افزوده‌ی ملک برابر با نیم درصد از کل مبلغ ملک مورد معامله است که خریدار باید آن را بپردازد.

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری :

زهرا مهمانپرستAuthor posts

من زهرا مهمانپرست دارای مدرک لیسانس حسابداری هستم. از کودکی علاقه به نوشتن داشتم. طی سال‌هایی که مشغول به کار در زمینه‌ی مالی بودم، به کار ترجمه و خلاصه نویسی متون هم می‌پرداختم.زمانی که متوجه شدم پتانسیلم توی زمینه‌ی نویسندگی بیشتر از مسئله‌ی مالی هست، با یادگیری اصول و قواعد تولید محتوا یونیک، سئو، مقاله نویسی، کار با انواع قالب‌های سایت و … مسیر شغلیم رو تغییر دادم و الان نسبت به قبل خیلی خوشحال‌تر و موفق‌تر هستم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *