افتتاح حساب در قبرس شمالی برای مهاجرانی که به دنبال ادامه تحصیل یا سرمایه‌گذاری در این جزیره زیبا هستند، امری بسیار مهم و ضروری است. دلیل جذابیت قبرس شمالی برای مهاجرت را می‌توان جزیره‌های زیبا و خیره‌کننده، روابط دوستانه با سایر کشورها، وضعیت اقتصادی مناسب، شرایط مالیاتی آسان و…، دانست. با عضویت قبرس شمالی در اتحادیه اروپا، مهاجران می‌توانند به‌راحتی به سایر کشورهای اروپایی مهاجرت کرده و همچنین از دانشگاه‌های باکیفیت این کشور بهره‌مند شوند.

به‌هرحال برای هر نوع مهاجرت، باز کردن حساب بانکی در قبرس شمالی ضروری است. برای این منظور، در ادامه این مقاله به بررسی کامل نحوه افتتاح حساب در قبرس شمالی پرداخته و شما را با قوانین و شرایط مرتبط آشنا می‌کنیم. پس اگر قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

نحوه افتتاح حساب در قبرس شمالی برای دانشجویان

پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام در دانشگاه‌های قبرس، اولین کاری که دانشجویان انجام می‌دهند، افتتاح حساب در قبرس شمالی است. برای انجام این کار، دانشجوان نیاز به مدارکی مانند برگه دانشجویی دارند که از اداره ثبت‌نام دانشگاه قابل دریافت است و به طور اصطلاحی به این برگه “Student   certificate”  می‌گویند. همچنین، پاسپورت و یک برگه از محل سکونت دانشجو (درصورتی‌که در خوابگاه سکونت دارند، می‌توانند از مدیریت خوابگاه دریافت کنند و اگر در منزل شخصی هستند، می‌توانند از صاحب محل سکونت خود این برگه را دریافت کند)

بعد از انجام مراحل ذکر شده، دانشجوان می‌توانند به یکی از بانک‌های قبرس مراجعه کرده و درخواست افتتاح حساب بانکی و دریافت کارت عابربانک را ارائه دهند. این اقدام به دانشجوان این امکان را می‌دهد که پول‌های خود را به‌صورت ایمن در حساب بانکی نگهداری کنند. علاوه بر این، خانواده دانشجو می‌توانند از طریق صرافی پول را به‌حساب فرزند خود که به تحصیل در قبرس مشغول است واریز کنند. البته برای انجام این کار، راه‌های ساده‌تری نیز وجود دارد.

ناگفته نماند که کارت دانشجویی تمامی دانشجوان دانشگاه مدیترانه شرقی به‌حساب بانکی مجهز است و این کارت به دانشجوان این امکان را می‌دهد که پول‌های خود را نگهداری و استفاده کنند. این کارت‌ها توسط کوپ بانک قبرس ارائه می‌شوند و برای خرید و پرداخت‌ها در داخل کشور قبرس بسیار مناسب هستند. بااین‌حال، باید توجه داشت که این کارت‌ها محدودیت‌هایی نیز دارند، مانند عدم امکان انتقال پول از ایران به قبرس و عدم امکان استفاده از آن‌ها برای خریدهای اینترنتی و به‌عنوان کردیت کارت.

با اطلاعات پایه حساب‌های بانکی قبرس شمالی آشنا شوید

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، دو مسیر اصلی برای مهاجرت به قبرس شمالی، ویزای دانشجویی و سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک است. اگر شما به دنبال خرید ملک در قبرس شمالی هستید، ممکن است برای انجام معامله به یک حساب بانکی در بانک‌های قبرس شمالی نیاز داشته باشید. در این صورت، شما می‌توانید مبلغ معامله را در ساعات کاری بانک‌های قبرس شمالی یا در هر ساعتی از روز با استفاده از روش‌های انتقال بانکی بین‌المللی به‌حساب وکیل خود ارسال کنید. اما پس از خرید ملک و اقامت در این کشور، برای خریدهای روزمره مانند خرید از فروشگاه‌های محلی و رستوران‌ها و … حتماً نیاز به‌حساب بانکی و کارت‌بانکی خواهید داشت.

اگر شما به طور منظم در ترکیه و قبرس شمالی اقامت دارید یا مدام بین این دو کشور سفر می‌کنید، منطقی است که یک شعبه از یک بانک اصلی ترکیه را انتخاب کنید و از مزایای افتتاح حساب ارزی و سود بانکی در قبرس شمالی بهره‌برداری کنید. در غیر این صورت، هر دو نوع بانک (بانک‌های ترکیه و بانک‌های محلی) انتخاب خوبی برای خدمات کردیت کارت هستند. برخی از بانک‌های این کشور خدمات ویژه‌ای به وکلای باتجربه و کارمندان انگلیسی‌زبان ارائه می‌دهند.

انواع حساب بانکی در قبرس شمالی

در بانک‌های قبرس شمالی، دو نوع حساب برای انتخاب وجود دارد: حساب لیر ترکیه و حساب استرلینگ که با پوند و دلار کار می‌کند. بسیاری از خریداران ملک و حتی دانشجویان در این کشور تمایل دارند دو حساب لیر ترکیه و استرلینگ را باز کنند تا از مزایای افتتاح حساب ارزی بهره‌برداری کرده و به طور منظم پول را بین این دو حساب انتقال دهند. همچنین در این بانک‌ها، علاوه بر خدمات کردیت کارت، حسابهای یورویی نیز در دسترس هستند. اگر از کارت‌های بانک محلی استفاده می‌کنید، نیازی به انجام این کار در ساعات کاری بانک‌های قبرس شمالی ندارید.

باید توجه داشت که کارت‌ها فقط به لیر ترکیه می‌توانند نقل و انتقالات بانکی شما را انجام دهند، بنابراین برای تأمین هزینه‌هایی مانند خریدهای روزمره، باید مقداری لیر را در حساب TL خود داشته باشید. این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که با راحتی و به‌عنوان یکی از مزایای افتتاح حساب ارزی، پول‌های خود را مدیریت و استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در قبرس شمالی

برای افتتاح حساب در قبرس شمالی چه مدارکی مورد نیاز است؟ به شرط داشتن مدارک و شرایط لازم، افتتاح حساب بانکی در قبرس شمالی کار سختی نیست. هر یک از بانک‌های موجود در این کشور مدارک خاصی را از متقاضیان درخواست افتتاح حساب می‌کنند. با این وجود، تعدادی از مدارک مشترک و لازم برای افتتاح حساب بانکی در قبرس شمالی شامل پاسپورت معتبر، گواهی اقامت، امضای اظهار نامه مالیاتی، و مدارکی که محل زندگی افراد در قبرس شمالی را تایید می‌کنند مانند قبض آب و برق (که حداکثر باید مربوط به ۳ ماه گذشته باشد) می‌باشند.

نحوه افتتاح حساب در بانکهای قبرس شمالی چگونه است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، با داشتن مدارک و شرایط لازم، افتتاح حساب در قبرس شمالی کار آسانی است. هر بانک در این کشور سیاست‌ها و نرخ‌های مختلفی برای افتتاح حساب بانکی دارد. بااین‌حال، تمام بانک‌ها باید از قانون “مشتری خود را بشناسید” پیروی کرده و مزایای افتتاح حساب ارزی را به مشتریان توضیح دهند. درخواست‌های افتتاح حساب بانکی به آدرس مشتری نیاز دارد. شهروندان قبرس شمالی باید کارت شناسایی خود (kimlik kartı) را ارائه دهند، و اتباع خارجی نیز با ارائه گذرنامه یا شناسه معتبر از کشور خود می‌توانند اقدام کنند.

معمولاً برای تأیید آدرس، قبض تسهیلات، نامه مالیاتی یا سند رسمی، مانند نامه دانشگاه (برای دانشجویان) به‌عنوان اثبات آدرس مورد قبول قرار می‌گیرند. برای افتتاح حساب جاری در قبرس شمالی، متقاضیان باید فرم افتتاح حساب را پر کنند، اظهارنامه‌های مربوطه را امضا کنند و مدارک هویت را ارائه دهند. اگر به دنبال بهره‌برداری از مزایای افتتاح حساب ارزی هستید، این فرصت مناسبی برای شماست. برای ساکنان غیرقبرس شمالی، داشتن گذرنامه معتبر الزامی است. پس از ارائه مدارک مورد نیاز، نماینده بانک فرآیند افتتاح حساب جاری را پیگیری کرده و نتیجه را به مشتری اعلام می‌کند.

نرخ سود بانکی در قبرس شمالی

در حال حاضر، نرخ سود بانکی در قبرس شمالی و حساب‌های پس‌انداز بانکی به مراتب بیشتر از انگلیس و سایر کشورهای اروپایی است. افتتاح حساب لیر ترکیه در بانک‌های قبرس شمالی به شما سود بسیار بالایی را خواهد داد، اما باید توجه داشته باشید که ارزش لیر ترکیه ممکن است به سرعت تغییر کند، بنابراین نرخ ارز را با دقت بیشتری پیگیری کنید. نرخ حساب‌های پوند استرلینگ بالاتر از انگلیس است و از همه مهم تر اینکه پوند ارز پایدارتری است. به همین دلیل بازار املاک در قبرس شمالی به پوند استرلینگ مرتبط است و نه به لیر ترکیه.

اگر قصد خرید ملک در این کشور را دارید، الزامی است بار دیگر تکرار کنیم که برای افتتاح حساب در قبرس شمالی معمولاً به آدرس نیاز دارید. هنگام باز کردن حساب، باید اسناد مختلفی را تهیه کرده و در ساعت کاری بانک‌های قبرس شمالی به آن تحویل دهید. بعد از خرید ملک در این کشور و برای اداره دارایی‌های خود به یک حساب بانکی در بانک‌های قبرس شمالی نیاز دارید. این حساب امکان پرداخت قبض‌هایی نظیر برق Kibtek مالیات محلی شورای Belediye و غیره را از طریق خدمات کردیت کارت و کارت محلی فراهم می‌کند.

انواع حساب‌های بانکی در قبرس شمالی

در قبرس شمالی، حساب‌های بانکی متنوعی وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

حساب‌های جاری: این حساب‌ها مشابه حساب شماره‌دار عمل می‌کنند و برای معاملات روزمره و پرداخت‌های نقدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حساب‌های ارزی: این نوع حساب‌ها به شما امکان مدیریت مالی در ارزهای مختلف را می‌دهند و برای کسب‌وکارهایی که با ارزهای خارجی سروکار دارند یا نیاز به معاملات ارزی دارند، بسیار مناسب اند

حساب‌های فلزات گران‌بها: این حساب‌ها برای سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌بها مانند طلا و نقره طراحی شده‌اند و به شما امکان معاملات در این بازار را می‌دهند.

حساب‌های پس‌انداز: این نوع حساب‌ها برای ذخیره پس‌انداز و کسب سود از آنها بهره‌برداری می‌شوند و برای مدت‌های طولانی‌تر معمولاً نرخ سود بالاتری ارائه می‌دهند.

حساب‌های سرمایه‌گذاری: این حساب‌ها برای سرمایه‌گذاری در انواع فرصت‌های سرمایه‌گذاری مانند سهام و اوراق بهادار طراحی شده‌اند.

از سال ۲۰۱۲ به بعد، تمام مشتریان بانک‌های قبرس شمالی می‌توانند از راه دور به حساب‌های خود دسترسی داشته باشند و از طریق اپلیکیشن‌های بانک، خدماتی را همچون ایمیل، تلفن و غیره را دریافت کنند. در این بانک‌ها، علاوه بر خدمات بانکی، خدمات ارزی نیز ارائه می‌شوند و کارت‌های آن‌ها قابل استفاده در مغازه‌ها، هتل‌ها، پمپ بنزین‌ها و غیره هستند.

 از جمله خدمات بانکی که با افتتاح حساب در بانک‌های قبرس شمالی می‌توانید دریافت کنید، معاملات اف ایکس یا مبادلات ارز خارجی، معاملات فلزات گران‌بها، امکان پرداخت‌های نقدی محلی و بین‌المللی با ارز انتخابی، اخذ وام‌های مختلف مانند وام مسکن، افتتاح حساب‌های سپرده، استفاده از حساب پس‌انداز انفرادی، دریافت کارت‌های پرداخت نقد و اقساط و غیره می‌شوند.

 همچنین کسانی که اقدام به افتتاح حساب در بانک‌های قبرس شمالی می‌کنند، می‌توانند از تراکنش‌های پرداخت بین‌المللی با ارزهای مختلف مانند دلار، فرانک و یورو و سایر ارزها مثل واحد پول قبرس شمالی استفاده کنند.

ایش بانک قبرس شمالی

محبوب ترین بانک در قبرس شمالی، ایش بانک است. دانشجویانی که در دانشگاه‌های قبرس تحصیل می‌کنند معمولاً به ایش بانک مراجعه کرده و اقدام به افتتاح حساب می‌کنند. در این فرآیند، دانشجو بایستی مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشد و سپس پس از پر کردن فرم‌های بانکی و پرداخت مبلغی به‌عنوان سپرده اولیه، حساب ایش بانک ایجاد می‌شود. حساب به‌صورت فوری فعال می‌شود، اما کارت عابربانک تا دو هفته زمان می‌برد تا به دانشجو تحویل داده شود.

به علت رواج چند واحد پولی در کشور قبرس، در هنگام افتتاح حساب، حساب لیر و حساب دلار به‌صورت مجزا ایجاد می‌شوند. اگر دانشجویان نیاز به پرداخت‌های محلی به‌صورت لیر و پرداخت‌های خرید از سوپرمارکت‌ها به‌صورت دلار دارند، معمولاً پول از دلار به لیر تبدیل شده و سپس پرداخت می‌شود.

ایش بانک شعبات متعددی در شهر فاماگوستا دارد که دانشجویان می‌توانند برای افتتاح حساب به یکی از آن‌ها مراجعه کنند. شعبه مرکزی ایش بانک در شهر فاماگوستا در میدان مسجد و روبروی فروشگاه مستر پوند قرار دارد.

معروف ترین بانک های قبرس شمالی که امکان افتتحاح حساب در آنها برای ایرانیان وجود دارد.

بی شک برای شما هم سوال است که افتتاح حساب در قبرس شمالی محدودیت دارد یا خیر؟ اینکه شما بتوانید به‌عنوان یک ایرانی در قبرس شمالی حساب بانکی ایجاد کنید، برای خیلی از افراد سوال است. در این خصوص باید گفت افراد زمانی می توانند در قبرس شمالی حساب بانکی داشته باشند که در این کشور ساکن باشند. معروف ترین بانک هایی که امکان ایجاد حساب برای ایرانیان را فراهم کرده اند عبارتند از :

کوپ بانک قبرس شمالی

این بانک امکان استفاده از انواع حساب‌های پس‌انداز و حساب‌های جاری را برای تمام مشتریان خود اعم از شهروندان قبرسی، مهاجران و ایرانیان فراهم می‌کند. خدمات این بانک شامل حساب‌های چند ارزی، بیمه، وام‌ها و مشاوره مالی متنوعی به مشتریان ارائه می‌دهد. همچنین مشتریان می‌توانند کارت‌های اعتباری دریافت کنند و از معاملات ارزی مختلف نیز بهره‌مند شوند. افتتاح حساب در هر یک از شعب کوپ بانک از طریق مراجعه به سایت این بانک یا حضوری در شعبه‌های آن امکان‌پذیر است.

بانک خاور نزدیک

    بانک خاور نزدیک قبرس شمالی بزرگ‌ترین مؤسسه مالی اعتباری خصوصی در دو کشور قبرس شمالی و ترکیه است. این بانک در زمینه‌های مالی، آموزشی، بهداشتی، صنعتی، دام‌پروری، کشاورزی، گردشگری، فرهنگی و هنری فعالیت می‌کند و دارایی آن بیش از ۲ هزار و ۱۰ میلیارد دلار است. بانک خاور نزدیک همه خدمات بانکی از جمله افتتاح حساب‌های پس‌انداز و جاری، اعطای وام و گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به مشتریان ارائه می‌دهد. ثبت‌نام و افتتاح حساب در این بانک قبرس شمالی از طریق وب‌سایت بانک و یا حضوری در شعبه‌ها امکان‌پذیر است.

بانک HSBC قبرس شمالی

    این بانک نیز تمام خدمات بانکی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. افتتاح حساب‌های پس‌انداز و جاری، اعطای وام، گزینه‌های سرمایه‌گذاری و سایر خدمات بانکی از جمله خدمات این بانک می‌باشد. بانک HSBC دارای شعب بسیار زیاد و خودپردازهای متعدد در سرتاسر قبرس شمالی است. افتتاح حساب در این بانک نیز از طریق مراجعه حضوری و وب‌سایت بانک امکان‌پذیر است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از شرایط و نحوه افتتاح حساب در قبرس شمالی داشته باشیم. همان‌طور که مطالعه کردید، افتتاح حساب بانکی برای هریک از شهروندان قبرسی و مهاجرانی که به این کشور می‌روند، امری بسیار ضروری و اساسی است. ایرانیان مقیم قبرس نیز می‌توانند به‌راحتی به افتتاح حساب بانکی در قبرس شمالی بپردازند و از این طریق معاملات خود را انجام دهند. علاوه بر امکان صدور کارت اعتباری، هر یک از مشتریان می‌توانند از خدمات بانکی و مبادلات ارزی بهره‌مند شوند، حتی امکان دریافت وام نیز وجود دارد. بااین‌حال، یکی از شرایط بسیار مهم برای افتتاح حساب در بانک‌های قبرس شمالی این است که باید حتماً مقیم قبرس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *