list-of-the-most-prestigious-universities-in-north-cyprus-1

قبرس شمالی یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در دنیا محسوب می‌شود. به خصوص برای ایرانیان و افرادی که قصد دارند با هزینه‌ی کم در دانشگاه‌های بین المللی و بسیار خوش نام اروپایی و آمریکایی درس بخوانند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت دانشگاه‌های این کشور، امکان اخذ بورسیه‌هایی با درصدهای بالا است. از دیگر عوامل می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در سال‌های اخیر، بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در رنکینگ جهانی رتبه گرفتند.

در این مطلب به معرفی لیست معتبرترین دانشگاه های قبرس شمالی می‌پردازیم تا بتوانید برای انتخاب دانشگاه‌تان بهترین تصمیم را بگیرید. با ما همراه باشید.

تحصیل در قبرس شمالی

در کشور قبرس شمالی، تعداد بسیار زیادی دانشگاه معتبر و بین المللی وجود دارد که هر ساله به تعداد متقاضیان برای تحصیل در آن، افزوده می‌شود. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه بین المللی قبرس و دانشگاه شرق نزدیک تاثیر به سزایی در محبوبیت و مشهور شدن دانشگاه‌های قبرس شمالی دارند.

به غیر از این دانشگاه‌ها که معروف‌ترین‌ها هستند، دانشگاه‌های بزرگ و کوچک بسیاری نیز در این کشور وجود دارند که به پیشرفت قبرس شمالی به لحاظ تحصیلی بسیار کمک کرده‌اند.

در دانشگاه‌های اصلی و برتر این کشور، دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. شما برای گذراندن دروس خود، نیازی به یادگیری زبان ترکی استانبولی ندارید؛ ولی دانستن آن به هرحال برای شما مفید خواهد بود. چرا که زبان اصلی مردم این کشور ترکی استانبولی است و در همه‌ی امور زندگی و … دانستن زبان ترکی به شما کمک خواهد کرد.

list-of-the-most-prestigious-universities-in-north-cyprus-2

رشته ها و مقاطع دانشگاه های قبرس شمالی

همانطور که می‌دانید یکی از راه‌های مهاجرت به قبرس شمالی، تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور است.

در دانشگاه‌های قبرس شمالی، رشته‌های زیر در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند:

 • پزشکی
 • مدیریت بازرگانی
 • اقتصاد
 • مدیریت هتل
 • مدیریت رویدادها
 • گردشگری
 • بازاریابی
 • ارتباطات
 • رسانه‌های اجتماعی
 • ریاضیات
 • علوم انسانی
 • علوم تربیت بدنی

لیست معتبرترین دانشگاه های قبرس شمالی

در این بخش به معرفی برترین دانشگاه‌های قبرس شمالی از لحاظ امکانات و تحصیلات می‌پردازیم. در نظر داشته باشید که تمامی دانشگاه‌ها از امکانات و شرایط تحصیلی بسیار خوبی برخوردار هستند.

 1. دانشگاه شرق نزدیک در شهر نیکوزیا
 2. دانشگاه اروپایی لفکه در شهر لفکا
 3. دانشگاه مدیترانه ای کارپاسیا در شهر نیکوزیا
 4. دانشگاه مدیترانه شرقی در شهر فاموگوستا
 5. دانشگاه آمریکایی گیرنه در شهر کارینا
 6. دانشگاه علوم قبرس در شهر کارینا
 7. دانشگاه بین المللی قبرس در شهر نیکوزیا
 8. کمپ METU قبرس شمالی در شهر مورفو
 9. دانشگاه علوم بهداشت قبرس در شهر مورفو

برخی افراد قبرس شمالی را دروازه‌ی اروپا می‌نامند. با تحصیل در دانشگاه‌های مطرح این کشور، می‌توانید در طرح‌های تبادل دانشجویی شرکت کرده و ادامه تحصیل خود را در کشورهای اروپایی و آمریکایی دهید. علاوه بر آن با دریافت مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه‌های قبرس شمالی، می‌توانید در سراسر اروپا و ترکیه مشغول به کار شوید.

در ادامه به بررسی 5 دانشگاه برتر قبرس شمالی را می‌پردازیم.

list-of-the-most-prestigious-universities-in-north-cyprus-3

دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی که با نام EMU نیز شناخته می‌شود، دارای بالاترین رتبه در بین دانشگاه‌های این کشور است. این دانشگاه در شهر تاریخی فاماگوستا قرار دارد. در بین دانشجویان دانشگاه مدیترانه شرقی، سالانه حدود  17500 دانشجو از 100 کشور جهان نیز حضور دارند.

نهادهای آموزشی معتبر بین المللی مانند یونسکو، اتحادیه‌ی دانشگاه‌های اروپا ( MUE )،ABET AACSB   و tedQual کیفیت آموزش را در دانشگاه مدیترانه شرقی تایید کرده‌اند. این دانشگاه طرح مبادله دانشجو هم دارد و مدرک ارائه شده توسط دانشگاه مدیترانه شرقی اعتبار بسیاری نیز دارد.

حدود هزینه‌ی تحصیل با دریافت بورسیه در این دانشگاه، بین 4500 تا 8000 دلار در مقطع کارشناسی، 860 دلار در مقطع کارشناسی ارشد و در مقطع دکترا حدود 1300 دلار به صورت سالانه است.

حدود هزینه‌ی تحصیل بدون دریافت بورسیه در دانشگاه مدیترانه شرقی، بین 8500 تا 2000 دلار در مقطع کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد حدود 1100 دلار و در مقطع دکترا حدود 1300 دلار به صورت سالانه می‌باشد.

دانشگاه شرق نزدیک

دانشگاه شرق نزدیک که با نام NEU میز شناخته می‌شود، دارای امکانات بسیار پیشرفته در  محیطی رقابتی است. استانداردهای آموزشی در این دانشگاه بسیار بالا است. دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه می‌توانند از بورسیه‌ی 50  درصدی بهره ببرند.

به غیر از بورسیه، این دانشگاه به دانشجویان خود کمک هزینه‌هایی برای گذراندن امور زندگی نیز اعطا می‌کند.

حدود هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه شرق نزدیک، بین 5500 تا 12700 دلار در مقطع کارشناسی است. در مقطع کارشناسی ارشد و در مقطع دکترا دانشجویان باید هر ترم حدود 1600 و 800 دلار شهریه بپردازند.

دانشگاه بین المللی قبرس

دانشگاه بین المللی قبرس، یکی از دانشگاه‌های خصوصی در کشور قبرس شمالی است. در این دانشگاه، همه‌ی دانشجویان امکان دریافت بورسیه‌ی 50 درصدی را دارند. هزینه‌ی تحصیل در رشته‌های مختلف، متفاوت است و دانشجویان می‌توانند شهریه‌ی دانشگاه خود را قسطی بپردازند.

حدود هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه بین المللی قبرس 5900 دلار در سال است. همچنین هزینه‌ی هر ترم تجصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه، 350 دلار است.

دانشگاه آمریکایی گیرنه

دانشگاه آمریکایی گیرنه که با نام GAU نیز شناخته می‌شود، یک دانشگاه خصوصی در شهر کارینا است. سطح کیفی این دانشگاه با استانداردهای بین المللی پیش می‌رود و استادان آن، متخصص و آموزش دیده هستند. کیفیت تحصیل در این دانشگاه، همانند تحصیل در دانشگاه‌های آمریکایی است.

حدود هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه گیرنه برای مقطع کارشناسی بین 6 هزار تا 14 هزار دلار، مقطع کارشناسی ارشد حدود 2500دلار و در مقطع دکترا 5 هزار دلار در سال است.

دانشگاه اروپایی لفکه

قدمت دانشگاه اروپایی لفکه در لیست معتبرترین دانشگاه‌های قبرس شمالی به 28 سال قبل بازمی‌گردد. 11 دانشکده در این دانشگاه وجود دارد و تمام دروس به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی تدریس می‌شوند.

هزینه‌ی تحصیل در همه‌ی دوره‌های تحصیلی این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کاردانی، حدود 5500 دلار در هر سال است. شهریه‌ی مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد، 250 دلار است.

list-of-the-most-prestigious-universities-in-north-cyprus-4

مزایای تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی

برخی از مزایای تحصیل و زندگی در قبرس شمالی را با هم مرور می‌کنیم:

 • عدم نیاز به ارائه‌ی مدرک زبان
 • شهریه‌ی مقرون به صرفه نسبت به دانشگاه‌های هم سطح در اروپا و آمریکا
 • خوابگاه با امکانات فول و عالی
 • وجود امکان کار کردن در حین تحصیل
 • امکان اخذ بورسیه‌های درصد بالا
 • عدم نیاز به اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی
 • سیستم آموزشی منطبق با استاندارد سیستم آمریکایی

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی

ایرانیان برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی، نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارند و می‌توانند با ویزای فرودگاهی، برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام نمایند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی، عموما موارد زیر می‌باشند. ممکن است دانشگاه شما مدارک خاص دیگری نیز از شما بخواهند.

 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • کپی پاسپورت
 • شناسنامه‌ی اکسن شده‌ی فرد متقاضی
 • ارائه‌ی مدرک زبان تافل یا آیلتس ( نمره 5.5 به بالا ) الزامی نیست.

چنانچه دانشجویی مدرک زبان نداشته باشد، می‌تواند پس از ورود به دانشگاه، دوره‌های آموزش زبان را بگذراند و مدرک لازم را دریافت کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری :

زهرا مهمانپرستAuthor posts

من زهرا مهمانپرست دارای مدرک لیسانس حسابداری هستم. از کودکی علاقه به نوشتن داشتم. طی سال‌هایی که مشغول به کار در زمینه‌ی مالی بودم، به کار ترجمه و خلاصه نویسی متون هم می‌پرداختم.زمانی که متوجه شدم پتانسیلم توی زمینه‌ی نویسندگی بیشتر از مسئله‌ی مالی هست، با یادگیری اصول و قواعد تولید محتوا یونیک، سئو، مقاله نویسی، کار با انواع قالب‌های سایت و … مسیر شغلیم رو تغییر دادم و الان نسبت به قبل خیلی خوشحال‌تر و موفق‌تر هستم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *