cost-of-living-in-northern-cyprus-1

قبرس شمالی، به عنوان یک کشور اروپایی که در آن هزینه‌ها با لیر ترکیه انجام می‌پذیرد، در زمره کشورهای ارزان قرار دارد. ارزان بودن، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و پیشرفته است. در کل می‌توان گقت که هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی از ایران بالاتر است.

قطعا و حتما باید قبل از اقدام به مهاجرت به قبرس شمالی، وضعیت درآمدی و هزینه‌ای برای زندگی در این کشور را بررسی کنید. با انجام این کار، می‌توانید تصمیم بهتری برای مهاجرت، شغل و نوع مهاجرت خود بگیرید.

در این مقاله قصد داریم تا هزینه‌ زندگی زندگی در قبرس شمالی را مطابق سال 2023 بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بررسی اقتصاد کشور قبرس شمالی

اقتصاد در کشور قبرس شمالی، عموما بر پایه‌ی بازار آزاد استوار است. صادرات محصولات مانند مرکبات که طبق اصول خاصی تولید می‌شوند، از مهم‌ترین صادرات این کشور به حساب می‌آیند. در مرحله‌ی بعد، تولید و صادرات محصولات صنعتی مانند پوشاک از جنس چرمِ عالی نیز بسیار پر فروش هستند.

تنباکو نیز جزو موفق‌ترین محصولات قبرس شمالی برای صادرات است. به طور کلی می‌توان گفت که رشد اقتصادی قبرس شمالی چیزی در حدود 78 درصد بوده است. به دلیل بالا بودن میزان رشد اقتصادی، مشاغل دیگری نیز در این کشور شکل و رونق گرفته است.

اگر قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید، باید دقت داشته باشید که با بررسی و تجزیه و تحلیل، از هزینه‌های زندگی رد این کشور، مزایا و معایب آن مطلع شوید.

میزان حقوق و دستمزد در قبرس شمالی

حداقل درآمد در قبرس شمالی در سال 2023 برابر با 15 هزار لیر اعلام شده است. بله، این مبلغ کمترین میزان حقوق دریافتی در کشور قبرس شمالی است.

میزان درآمد دریافتی در شهرهای مختلف محل زندگی، بسیار متفاوت است. معمولا در شهرهای گران‌تر، میزان درآمد دریافتی نیز بالاتر است. در نیکوزیا ( پایتخت قبرس شمالی ) که جزو گران‌ترین شهرها محسوب می‌شود، گاها حقوق افراد به صورت ماهانه به 25 هزار لیر نیز می‌رسد.

در کنارِ محل زندگی، نوع تخصص افراد در مشاغل هم تاثیر زیادی بر درآمد دارد. به طور مثال درآمد مشاغل تخصصی ممکن است تا 29 هزار دلار نیز باشد که در مقابل شغل‌های کارمندی، بسیار بالاتر است.

مالیات بر درآمد در قبرس شمالی، به صورتی است که برای درآمدهای 5 هزار لیر و بالاتر، 10 درصد مالیات درنظر گرفته شده و برای درآمدهای بالای 30 هزار لیر، تا 37 درصد مالیات باید بپردازید.

به طور متوسط می‌توان گفت که متوسط درآمد در قبرس شمالی بین 5500 الی 12 هزار لیر است. اکثر مشاغل موجود در قبرس شمالی، به صورتی است که ماهانه بین 9000 الی 9500 لیر ترکیه ( سالانه حدود 114 هزار لیر ) درآمد خواهید داشت.

عموما درآمدهای بالای 12 هزار لیر مربوط به شهر نیکوزیا و یا مشاغل خیلی تخصصی است که ممکن است تا 30 هزار لیر نیز برسد. البته درآمدهای مذکور به صورت خالص یعنی پس از کسر مالیات اعلام شده‌اند.

لیست کامل مخارج زندگی در قبرس شمالی

کمترین میزان درآمد 300 دلار در ماه
متوسط درآمد 500 دلار ( و 650 الی 800 دلار در شهرهای اصلی )
درآمد مناسب در نیکوزیا و شهرهای گران 800 دلار و بیشتر
میزان مالیات ( درآمد بیشتر از 5 هزار لیر ) 10 درصد
میزان مالیات ( درآمد بیشتر از 30 هزار لیر ) 37 درصد
هزینه‌ی ملک
اجاره‌ی ماهیانه‌ی آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 400 دلار
اجاره‌ی ماهیانه‌ی آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 250 دلار
اجاره‌ی ماهیانه‌ی آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 750 دلار
اجاره‌ی ماهیانه‌ی آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 590
قیمت هر متر خانه برای خرید در مرکز شهر 1000
قیمت هر متر خانه برای خرید خارج از مرکز شهر 850
هزینه‌ی تسهیلات
متوسط هزینه‌ی قبض آب، برق و گاز برای یک ماه 25 دلار
یک دقیقه تماس تلفنی با موبایل 0.04 دلار
اینترنت نامحدود با سرعت 60Mbps یا بیشتر در ماه 20 دلار
هزینه‌ی خورد و خوراک
یک وعده‌ی غذایی در یک رستوران نرمال 26 لیر
غذای فست فود 5 لیر
یک فنجان قهوه 2 لیر
یک لیوان نوشابه 1.6 لیر
بطری آب 330mm در رستوران 0.8 لیر
1 لیتر شیر 1 لیر
1 قرص نان تازه 0.8 لیر
1 کیلو برنج سفید 1.55 لیر
12 عدد تخم مرغ 2.98 لیر
1 کیلو پنیر محلی 7 لیر
1 کیلو مرغ 7 لیر
1 کیلو گوشت 13 لیر
1 کیلو سیب 1 لیر
1 کیلو گوجه فرنگی 1.2 لیر
1 کیلو سیب زمینی 1 لیر
1 کیلو پیاز 0.7 لیر
1 بطری آب 1.5 لیتر 0.5 لیر
هزینه‌ی حمل و نقل
بلیط یک طرفه‌ی قطار درون شهری 1.05 لیر
هزینه‌ی ماهیانه‌ی حمل و نقل شهری حدودا 35 لیر
هزینه‌ی تاکسی گرفتن ( صرفا سوار شدن ) 5 لیر
1 لیتر بنزین 1.3 لیر
یک دستگاه فولکس واگن Golf 1.4 90 KW و یا معادل آن  22000 لیر
یک دستگاه تویوتا Corolla Sedan 1.6l 97kW و یا معادل آن 35000 لیر

 

قیمت مسکن در قبرس شمالی

پایین بودن قیمت خرید ملک در قبرس یا اجاره‌ی مسکن در قبرس شمالی، این کشور را به مکان محبوبی برای سرمایه گذاران و مهاجران تبدیل کرده است. همچنین برای افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل و زندگی در قبرس را دارند، شرایط آسان‌تری فراهم شده است.

اقتصاد رو به رشد و آینده‌ی بسیار درخشانی که این کشور دارد، باعث شده که نظر بسیاری از سرمایه گذاران و خریداران ملک که اکثریت آن‌ها از کشورهای اروپایی و خاورمیانه از جمله ایران هستند، به قبرس شمالی جلب شود.

غیر از خرید آپارتمان، خریداران ویلا و خانه‌ها در قبرس شمالی نیز بسیارند و برای سرمایه گذاری، گذراندن تعطیلات و همچنین زندگی، از املاک خود استفاده می‌کنند. قیمت املاک در شهرهای مختلف، متفاوت است. البته که متریال ساخت، متراژ، امکانات و … تاثیر مستقیم در قیمت املاک این کشور دارد.

متوسط قیمت ملک در قبرس شمالی، برای هر متر مربع 5600 لیر است. قیمت خرید خانه در قبرس شمالی برای هر متر مربع حدود 1000 دلار در مرکز شهر و 850 دلار خارج از مرکز شهر است.

هزینه اجاره خانه در قبرس شمالی

اجاره‌ی خانه در قبرس شمالی، یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی است که قبل از مهاجرت باید درباره‌ی آن تحقیق و تفکر زیاد انجام دهید.

هزینه‌ی اجاره‌ی خانه نیز مانند خرید آن، بنا بر متراژ، موقعیت، سن بنا، امکانات، متریال و … متفاوت است. به طور کلی و متوسط هزینه‌ی اجاره خانه‌ی 1 خوابه برای یک خانواده‌ی 4 نفره در مرکز شهر حدود 400 پوند و در خارج شهر 250 دلار است. همانطور که گفتیم این مبلغ می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد.

آپارتمان 3 خوابه نیز در مرکز شهر 750 و در خارج از مرکز شهر حدود 590 دلار است.

هزینه اجاره خانه در قبرس شمالی

هزینه حمل و نقل در قبرس شمالی

متاسفانه حمل و نقل عمومی در کشور قبرس شمالی ضعیف است.شما باید این هزینه را نیز بین هزینه‌های زندگی حساب کنید. یکی از مهم‌ترین معایب زندگی در قبرس شمالی، همین مشکلات حمل و نقل عمومی است.

شما برای زندگی راحت در قبرس شمالی، نیاز به خودروی شخصی دارید. در قبرس شمالی برای طی مسافت بین شهری، اتوبوس در نظر گرفته شده، اما چون تعداد اتوبوس‌ها کم هستند، تعداد دفعات سرویس دهی نیز محدود است.

سرویس‌های بین شهری به طور متوسط هزینه‌ای بالغ بر 40 لیر دارند. تاکسی تلفنی نیز در قبرس شمالی فعال است؛ که قیمت آن از 200 لیر شروع می‌شود.

هزینه آب، برق و گاز در قبرس شمالی

هزینه‌ی آب برای یک خانواده‌ی 4 نفره در یک ماه حدود 100 لیر می‌شود. برای تهیه‌ی آب شما باید هر ماه کارت آب خود را شارژ نمایید. برای استفاده از برق نیز شما باید مبلغ 400 لیر در ماه در نظر بگیرید. البته، قبلا برق در قبرس شمالی ارزان‌تر بود، اما الان این مبلغ افزایش پیدا کرده است.

در خصوص گاز، باید بدانید که در قبرس شمالی، خبری از گاز لوله کشی شده نیست. افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند از کپسول گاز برای پخت و پز استفاده می‌کنند. هر کپسول حدودا برای 3 ماه استفاده، کافی است.

هزینه‌ی شارژ و پر کردن کپسول، 250 لیر است. بنابراین حدودا هر ماه باید 85 لیر برای استفاده از گاز بپردازید.

هزینه پوشاک در قبرس شمالی

هزینه‌ی پوشاک را به طور کلی در قبرس شمالی می‌توان به شکل زیر بیان کرد:

نوع پوشاک هزینه به لیر
تیشرت 199
کفش مردانه 620
شلوار جین 510
کاپشن بچگانه 700
سویشرت دخترانه 396
ژاکت زنانه 344

هزینه اینترنت در قبرس شمالی

هزینه‌ی اینترنت در قبرس شمالی هم یکی از هزینه‎‌های ماهانه‌ای است که برای زندگی در قبرس شمالی باید در نظر بگیرید. هزینه‌ی اینترنت به دو بخش وایفای و دیتای موبایل تقسیم می‌شود.

هزینه‌ی اینترنت وایفای بستگی به سرعت و تعداد روزهای انتخابی دارد. برای خرید اینترنت 1 ساله با سرعت متوسط در ماه حدودا باید 65 تا 200 لیر پرداخت کنید. این اختلاف قیمت به دلیل خدمات متفاوتی است که از سوی شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت، ارائه می‌شود.

اینترنت موبایل هم بر اساس حجم و مدت انتخابی حدودا 70 لیر در ماه هزینه دارد.. سرعت اینترنت دیتا از وایفای بسیار مناسب‌تر است. لازم به ذکر است که برخی از آپارتمان‌ها در قبرس شمالی، اینترنت رایگان دارند.

cost-of-living-in-northern-cyprus-4

هزینه لوازم التحریر و آموزش در قبرس شمالی

اگر فرزندی دارید که در قبرس شمالی قرار است تحصیلات خود را ادامه دهد، قطعا مهم است که هزینه‌های آموزش و لوازم التحریر را در این کشور بدانید.

هزینه‌ی مدارس تا قبل از دانشگاه، در مدارس دولتی رایگان است. البته کیفیت آموزش در این مدارس بسیار بالا می‌باشد. در جدول زیر برخی هزینه‌های لوازم التحریر را مشاهده می‌کنید.

نوع لوازم التحریر قیمت
مداد، پاککن، خطکش 65 لیر
دفتر 35 لیر
مداد رنگی 49 لیر

 

هزینه مواد غذایی در قبرس شمالی 2023

هزینه‌ی مواد غذایی در قبرس شمالی به نسبت هزینه‌های مسکن، بسیار کمتر است. مواد غذایی و غذاهای محلی نیز به مراتب ارزان‌تر از سایر مواد غذایی هستند.

سبزیجات و میوه‌های محلی در قبرس شمالی، از کیفیت بالا و در عین حال قیمت پایینی برخوردارند. اکثرا میوه‌جات و صیفی‌جات ارگانیک هستند و طعم بسیار لذیذی دارند. بنابراین برای سلامتی نیز بسیار مفید هستند.

قیمت اینگونه مواد غذایی در مقایسه با نمونه‌های اروپایی آن بسیار به صرفه‌تر است. در قبرس شمالی زیبتون و درختان زیتون به وفور و با کیفیت عالی وجود دارد. به همین دلیل روغن زیتون این کشور بسیار معروف است.

پنیر حلیمی، سیب زمینی، سبزیجات و میوه‌های تولید داخلی قبرس شمالی، نقش اساسی در صنعت غذایی این کشور دارند و در اکثریت فروشگاه‌ها وجود دارند.

هزینه کالاهای اساسی در قبرس شمالی

در جدول زیر، هزینه‌ی برخی از کالاهای اساسی برای زندگی در قبرس شمالی را مشاهده می‌کنید.

نام کالا قیمت
1 لیتر روغن 62 لیر
1 کیلو برنج 57 لیر
1قرص نان سنگک 9 لیر
½ کیلو چای 75 لیر
700 گرم رب گوجه فرنگی 40 لیر
15 عدد تخم مرغ 46 لیر

هزینه میوه و سبزی در قبرس شمالی

در جدول زیر هزینه‌ی برخی از میوه‌ها و سبزیجات را مشاهده می‌کنید:

نوع میوه قیمت
انار 19 لیر
انگور 44 لیر
پرتقال 20 لیر
کیوی 39 لیر
سیب 22 لیر
موز 33 لیر

هزینه میوه و سبزی در قبرس شمالی

هزینه گوشت در قبرس شمالی

ذائقه‌ی ما ایرانیان طوری است که در اکثریت وعده‌های غذایی‌مان، از گوشت قرممز یا گوشت مرغ استفاده می‌کنیم. در قبرس شمالی، انواع گوشت قرمز و سفید به فروش می‌رسد. البته قصابی به ندرت در قبرس شمالی سافت می‌شود و اکثرا گوشت را باید به صورت بسته بندی شده و در فروشگاه‌ها تهیه کرد.

در برخی از فروشگاه‌ها، امکان خرید گوشت تازه و کیلویی وجود دارد. در جدول زیر قیمت انواع گوشت را مشاهده می‌کنید.

نوع گوشت قیمت
شیشلیک بره 250 لیر
گوشت چرخ شده 271 لیر
گوشت گاو 220 لیر
ساق ران مرغ 70 لیر
فیله‌ی مرغ 80 لیر
ران مرغ 60 لیر

هزینه لبنیات در قبرس شمالی

لبنیات در کشور قبرس شمالی فوق العاده‌اند. برخی از پنیرهای محلی از نظر خوشمزگی در کمتر کشوری یافت می‌شود. صبحانه‌ی ساده و خوشمزه‌ی ما ایرانی‌ها، معمولا نان و پتیر است.

به طور کلی، لبنیات اکثرا در سفره‌های ما ایرانیان وجود دارد. بنابراین دانستن قیمت ونیر، ماست، دوغ و … می‌تواند بسیار مهم باشد.

در جدول زیر قیمت لبنیات در قبرس شمالی را مشاهده می‌کنید:

نوع لبنیات قیمت
½ کیلو ماست 22 لیر
1 بطری شیر 22 لیر
700 گرم پنیر 105 لیر

هزینه های قبرس شمالی در مقایسه با قبرس جنوبی

بر طبق تحقیقات، هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی، بدون در نظر گرفتن هزینه‌ی مسکن، نسبت به درآمد فرد، در مقایسه با همین مبالغ در قبرس جنوبی، گران‌تر است.

واحد پولی رایج در قبرس جنوبی یورو است که رد مقایسه با لیر قبرس شمالی، تفاوت در هزینه‌ها را به طور واضح مشخص می‌کند.

تفاوت هزینه‌ها در بخش خرید و اجاره‌ی ملک، بیشتر به چشم می‌آید. متوسط درآمد در قبرس شمالی حدودا ماهی 300 دلار است در حالی که اجاره‌ی ملک 1 خوابه حدودا 250 دلار است.

در قبرس جنوبی، حداقل درآمد 1350 یورو است و متوسط اجاره‌ی ملک 1 خوابه حدودا 700 یورو می‌باشد.

هزینه های قبرس شمالی در مقایسه با قبرس جنوبی

سوالات متداول هزینه زندگی در قبرس شمالی

هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی چگونه است؟

هزینه‌ی پوشاک، خوراک، قبوض، حمل و نقل از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی هستند. البته اگر مالک خانه نباشید، هزینه‌ی اجاره نیز به هزینه‌های شما افزوده می‌شود.

هزینه‌ی یک دانشجو برای زندگی در قبرس شمالی چقدر است؟

اگر شما بورسیه شده باشید و موفق به یافتن کار دانشجویی هم شده باشید، هزینه‌ی اجاره‌ی مسکن برای شما گران تمام می‌شود. هزینه‌ی کتب، حمل و نقل و پوشاک هم به سایر هزینه‌ها اضافه می‌شود.

درآمد در قبرس به چه صورت است؟

به طور متوسط می‌توان گفت که متوسط درآمد در قبرس شمالی بین 5500 الی 12 هزار لیر است. اکثر مشاغل موجود در قبرس شمالی، به صورتی است که ماهانه بین 9000 الی 9500 لیر ترکیه ( سالانه حدود 114 هزار لیر ) درآمد خواهید داشت.

آیا هزینه‌ها در ترکیه و قبرس شمالی با هم برابرند؟

خیر در بسیاری از موارد و کالاها، قیمت‌ها متفاوت هستند.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری :

زهرا مهمانپرستAuthor posts

من زهرا مهمانپرست دارای مدرک لیسانس حسابداری هستم. از کودکی علاقه به نوشتن داشتم. طی سال‌هایی که مشغول به کار در زمینه‌ی مالی بودم، به کار ترجمه و خلاصه نویسی متون هم می‌پرداختم.زمانی که متوجه شدم پتانسیلم توی زمینه‌ی نویسندگی بیشتر از مسئله‌ی مالی هست، با یادگیری اصول و قواعد تولید محتوا یونیک، سئو، مقاله نویسی، کار با انواع قالب‌های سایت و … مسیر شغلیم رو تغییر دادم و الان نسبت به قبل خیلی خوشحال‌تر و موفق‌تر هستم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *