beekeeping-in-northern-cyprus-1

شرایط کار زنبورداری در قبرس شمالی، در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. اگر شما نیز به این کار علاقه دارید و تمایل دارید که در کشور قبرس شمالی به زنبورداری مشغول شوید، بهتر است بدانید که عسل در این کشور، از زمان قدیم، محبوبیت خاصی بین مردم داشته است.

برای قبرسی‌ها، عسل یک غذای مقوی و کاربردی است که برای پخت بسیاری از خوراکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. زنبورداری در طی گذشت نسل‌ها، تغییرات بسیاری کرده است. در حال حاضر تیم‌های زیادی در زمینه‌ی زنبورداری مشغول به فعالیت هستند.

در این مقاله قصد داریم تا درباره‌ی هزینه‌ها و شرایط کار زنبورداری در قبرس شمالی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

تاریخ زنبورداری در  قبرس شمالی

اگر شما هم می‌خواهید در حرفه‌ی زنبورداری مشغول به کار شوید، قبل از هر چیزی بهتر است درباره‌ی تاریخچه‌ی نگهداری و مراقبت از زنبور در کشور قبرس شمالی، بدانید.

یکی از مشاغل با قدمت بالا و بسیار محبوب در قبرس شمالی، صنعت زنبورداری است. امکان تعیین تاریخ دقیق شروع این شغل وجود ندارد ولی می‌توان گفت که از چند صد سال قبل مردم مشغول پرورش زنبور عسل و کار زنبورداری بوده‌اند.

در گذشته، منابع غذایی در قبرس شمالی بسیار محدود بوده است. افراد بومی مجبور به تامین مواد غذایی خود از منابع طبیعی و گیاهی بودند. بسیاری از محققان معتقدند که صنعت زنبورداری از قرن 20 میلادی در قبرس شمالی وجود داشته است، اما راهی برای قطعیت بخشیدن به این فرضیه وجود ندارد.

پوشش گیاهی طبیعی و غنی بینظیری که در قبرس شمالی وجود دارد باعث شد تا مردم به پرورش زنبور روی بیاورند. مردم بومی قبرس شما معتقدند که عسل به غیر از کاربرد غذایی، خواص درمانی ویژه‌ای نیز دارد. به همین دلیل بهینه سازی روند تولید عسل برای مردم قبرس اهمیت بسیاری داشت.

امروزه، صنعت تولید زنبور عسل و عسل، یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر روی اقتصاد کشور قبرس شمالی است. پشتکار و علاقه‌ی زیاد مردم قبرس به بهبود روند تولید عسل، منجر به استفاده از تجهیزات و تکنیک‌های مدرن  در این صنعت شد. این پیشرفت تا جایی ادامه دارد که اکنون قبرس شمالی به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان عسل در جهان تبدیل شده است.

beekeeping-in-northern-cyprus-2

تجهیزات زنبورداري در كشور قبرس شمالی

ممکن است برخی از افراد تصور کنند که تجهیزات به کار رفته در زمینه‌ی زنبورداری قبرس شمالی، سری است. این تصور کاملا اشتباه بوده و تجهیزات زنبورداری در قبرس شمالی نیز مانند سایر کشورهای جهان مدرن و به روز هستند.

در قدیم، برخی از مردمان سنتی و قدیمی قبرس شمالی، حساسیت زیادی روی تجهیزات خود داشتند ولی اکنون دیگر تجهیزات این کشور همچون سایر مراکز تولیدات زنبور در جهان می‌باشد.

در ادامه، لیست برخی از تجهیزات مهم در صنعت زنبورداری در کشور قبرس شمالی و سایر کشورهای تولید کننده‌ی عسل را مشاهده می‌کنید:

 • لباس‌های مخصوص محافظت در برابر زنبور
 • زنبور دودی
 • ابزارهای مدیریت کندو
 • کندوهای با کیفیت
 • تجهیزات مربوط به زیرسازی موم کندو
 • ابزارهای جدا سازی عسل از کندو
 • روبند محافظ

هر یک از تجهیزات زنبورداری مذکور، کاربردهای خاص خود را دارند. قاعدتا اگر از تجهیزات با کیفیت‌تری استفاده کنید، سرعت تولید عسل هم افزایش خواهد یافت.

قوانین زنبورداری در قبرس شمالی

قوانین زنبورداری در قبرس شمالی، بنا بر مکان انجام آن، متفاوت است. اما در ادامه به بررسی برخی از قوانین کلی که برای سلامت زنبورها رعایت کنند، اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از اسانس‌ها
 • استفاده از مواد ارگانیک
 • استفاده از پته‌های خوراکی
 • استفاده از ملکه‌های مقاوم در برابر بیماری

همچنین قوانین زیر را کشاورزان و افرادی که در صنعت زنبورداری هستند، باید رعایت کنند:

 • باید تا 1 ماه بعد از راه‌اندازی کندوهای خود، آن‌ها را به نهاد مربوطه معرفی و آن‌ها را ثبت کنند.
 • در صورتی تمایل به نگهداری از زنبور‌ها برای بالای 1 سال هستند، باید از اداره‌ی مربوطه مجوز بگیرند.
 • باید تمام مقررات قرنطینه‌ی زنبورهای وارداتی و مواد زنبورداری را رعایت کنند.
 • زنبورداران باید گزارشی سالانه با جزئیات تعداد کندوها، تولید و هرگونه داده‌ی مهم دیگری را به اداره‌ی زنبورداری کشور قبرس شمالی ارائه دهند.
 • باید قبل از ایجاد کندو در مراجع رسمی ثبت نام کنند.
 • زنبورداران باید پیش از انتقال کندوهای خود از محلی به محل دیگر ( بیشتر از 5 کیلومتر )، از نهاد مربوطه مجوز بگیرند.
 • نباید عسل یا محصولات کندوی دارای باقیمانده‌ی آفت‌کش‌ها، آنتی بیوتیک‌ها و یا سایر آلاینده‌ها را بفروشد.
 • نباید از آنتی بیوتیک برای درمان بیماری‌ها استفاده کنند، مگر اینکه توسط دامپزشک یا زنبورستان تایید شده باشد.

beekeeping-in-northern-cyprus-3انواع زنبور موجود در كشور قبرس شمالي

ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید کشاورزان مشغول به کار زنبورداری در کشور قبرس شمالی، از چه نوع و مدل زنبوری استفاده می‌کنند. بررسی این موضوع، کار راحتی نیست. به طور کلی می‌توان گفت که کشاورزان از نژادهای مختلفی از زنبورها استفاده می‌کنند.

زنبور عسل و زنبور منفرد، از جمله مهم‌ترین گونه‌هایی هستند که در قبرس شمالی، پرورش داده می‌شوند. البته بسیاری مدل‌های دیگر نیز در این کشور پرورانده می‌شود، اما اکثر آن‌ها در دسته‌ی زنبور عسل و منفرد هستند.

سرمایه گذاری در زنبورداری قبرس شمالی

در سال‌های اخیر با ورود تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید رد حوزه‌ی زنبورداری و تولید عسل در قبرس شمالی، افراد بسیاری مشتاق سرمایه گذاری در قبرس شمالی، از طریق تولیدات و صادرات عسل شده‌اند.

با معرفی و ورود فن آوری رباتیک برای برداشت عسل، صرفه‌جویی بسیاری در زمان و هزینه‌ی تولید عسل برای زنبورداران صورت گرفته و همین امر باعث شده تا آن‌ها با زحمت کمتر، عسل بیشتری را تولید کنند.

خریداران عسل از سطح کشوری به منطقه‌ای و بین المللی،گسترش پیدا کرده و این صنعت اکنون برای سرمایه داران، بسیار پرسود می‌باشد. بنابراین یکی از بهترین و سودآورترین سرمایه گذاری‌ها در این جزیره، که می‌تواند منجر به دریافت اقامت قبرس شمالی نیز بشود، زنبورداری است.

طبیعت بکر، موقعیت عالی جغرافیایی و پوشش مناسب گیاهی برای پرورش زنبور عسل، باعث شده تا آینده‌ی زنبورداری و تولید عسل در قبرس شمالی عالی باشد.

beekeeping-in-northern-cyprus-4

مزاياي زنبورداري در قبرس شمالي

زنبورداری در قبرس شمالی یکی از مشاغل سنتی است که ریشه در فرهنگ مردمان قبرسی دارد. این شغل، مزایای بسیاری را برای محیط زیست دارد و به طبیعت اجازه می‌دهد تا وضعیت خود را بهبود بدهد.

به غیر از مزایای محیطی که کار زنبورداری در قبرس شمالی دارد، این شغل برای کشاورزان و افرادی که در زمینه‌ی زنبورداری فعالیت دارند، بسیار پرسود است.

سود آور بودن این صنعت تا حدی است که دولت و تیم‌های تخصصی سوم شخصو ذینفع، سرمایه‌های کلانی را در این صنعت گذاشته‌اند.

صنعت عسل در قبرس شمالي

اکنون، بعد از بررسی تجهیزات و تاریخچه‌ی زنبورداری در قبرس شمالی، به بحث صنعت عسل و تاثیر و اهمیت آن در اقتصاد کشور قبرس شمالی می‌پردازیم.

همانطور که گفتیم، عسل یکی از مهم‌ترین منابع غذایی و دارویی این کشور به حساب می‌آید. مردم قبرس شمالی می‌توانند حجم زیادی از عسل را در بازه‌های مختلف مصرف کنند. اکنون نقش صنعت زنبورداری و تولید عسل در قبرس شمالی به گونه‌ای است که یکی از بزرگ‌ترین راه‌های کسب درآمد برای کشاورزان، تجار و به طور کلی اقتصاد کشور قبرس شمالی، همین زنبورداری و تولید عسل است.

از محبوب‌ترین تولیدات عسل در بین مردمان قبرس شمالی می‌توان به عسل آویشن، عسل شکوفه‌ی پرتقال و عسل اکالیپتوس اشاره کرد.

بر طبق آمار منتشره، اکنون بیش از 250 هزار کندوی عسل در این کشور وجود دارد و انواع عسل‌ها را با کیفیت بالا تولید می‌کنند. برخی از کشاورزان قبرسی که به روش‌های سنتی خود پایبند هستند، همچنان به همان روش خود به تولید عسل مشغول هستند و تغییری را در آن ایجاد نکرده‌اند.

از سوی دیگر، بسیاری از کشاورزان با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن و به روز دنیا، توانسته‌اند حجم عسل تولیدی و همچنین کیفیت آن را به میزان چشمگیری افزایش دهند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری :

زهرا مهمانپرستAuthor posts

من زهرا مهمانپرست دارای مدرک لیسانس حسابداری هستم. از کودکی علاقه به نوشتن داشتم. طی سال‌هایی که مشغول به کار در زمینه‌ی مالی بودم، به کار ترجمه و خلاصه نویسی متون هم می‌پرداختم.زمانی که متوجه شدم پتانسیلم توی زمینه‌ی نویسندگی بیشتر از مسئله‌ی مالی هست، با یادگیری اصول و قواعد تولید محتوا یونیک، سئو، مقاله نویسی، کار با انواع قالب‌های سایت و … مسیر شغلیم رو تغییر دادم و الان نسبت به قبل خیلی خوشحال‌تر و موفق‌تر هستم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *